چمدان: سید علی‌ پاکدامن افزود‌: در نمایشگاه ایران مهد تمدن ۱۹۶ قطعه آثار بسیار ارزشمند باستانی و تاریخی از جمله ۲۰ قطعه طلا، یک ماکت از کتیبه‌های‌ سربازان دوره داریوش اول به همراه دو مجسمه به نمایش در می‌آید.

وی ادامه داد: این نمایشگاه به ابتکار رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران و موزه باستانشناسی «آلیکانته» در شرق اسپانیا از ۱۴ مارس تا ۱ سپتامبر (۲۳ اسفند ۹۷ تا ۱۰ شهریور ۹۸ ) برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه، مرور تاریخ کشورمان از اولین حضور انسان در ایران در حدود ۳۰۰ هزار سال پیش تا اسلامی شدن در قرن هفتم میلادی است.

پاکدامن با بیان اینکه معرفی‌ پیشینه تمدنی ایران از اهداف برپایی این نمایشگاه است، افزود: نمایشگاه ایران مهد تمدن پیشتر در هلند برپا شد.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نمایشگاه آثار موزه باستانشناسی آلیکانته در ایران برپا شود.

سزار آئوگوستو آسنسیو نماینده فرهنگی‌ استان آلیکانته نیز طی سخنانی، ایران را دروازه خاورمیانه و غرب دانست و گفت: نمایشگاه ایران مهد تمدن باتوجه با آثاری که قرار است در ان عرضه شود با استقبال گسترده مردم منطقه روبه خواهد شد.

آسنسیو گفت: آثار ایران مهد تمدن در سه سالن این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد و از هلند به این موزه می‌آید و مقرر شده این نمایشگاه قبل از بازگشت آثار به ایران در دانمارک نیز برپا شود.

  درنتس؛ موزه‌ای که میزبان نقاشی‌های ون‌گوگ و مومیایی‌های باتلاق است│نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن» در موزه ۱۶۴ ساله هلندی‌ها
دیدارهای مونسان در اسپانیا
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشورمان با مسئولان موزه شهر آلیکانته در شرق اسپانیا به عنوان میزبان نمایشگاه آثار تاریخی ایران دیدار کرد

به گزارش چمدان، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان در همین راستا روز پنجشنبه چهارم بهمن ماه با مقامات استانی و مسئولان موزه شهر آلیکانته در شرق اسپانیا به عنوان میزبان نمایشگاه آثار تاریخی ایران در محل سفارت جمهوری اسلامی در مادرید دیدار کرد.

در این دیدار مقرر شد در حاشیه برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در شهر آلیکانته که قرار است در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در این شهر به مدت ۵ ماه رسما افتتاح شود، ضمن نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی، برنامه موسیقی ایرانی نیز برای بازدید کنندگان اجرا شود.

  انتقال ۱۹۶ شی از ایران به شبه شهر اروپایی | گزارش تصویری از نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن»