چمدان: این تارنمای آمریکایی در گزارش خود عنوان کرد در جهان تقریبا ۲۰۰ کشور وجود دارند اما این بدان معنا نیست که هر یک از آنها ارز خود را دارد. در حقیقت یک ارز می‌تواند در چند کشور به عنوان ارز اصلی استفاده شود. اکثر مردم بر این باورند که ارزهایی مانند ارز اروپایی یورو، دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرتمندترین واحدهای پول در جهان هستند. فارن پالیسی در ادامه گزارش خود به معرفی ۱۰ ارز برتر جهان به ترتیب زیر پرداخته است.

  ارزش پول ایران از ۳۰۰ سال پیش تاکنون | زمانی که پول ایران ۱۰ برابر پول انگلیس بود | دوران مظفرالدین‌شاه و برابری ارزش دلار و تومان

رتبه

کشور

ارزش

نسبت به دلار

۱

کویت

دینار کویت

۳٫۲۹

۲

بحرین

دینار بحرین

۲٫۶۵

۳

عمان

ریال عمان

۲٫۶

۴

اردن

دینار اردن

۱٫۴۱

۵

انگلیس

پوند

۱٫۲۶

۶

جزایر کایمن

دلار جزایر کایمن

۱٫۲

۷

یورو

۱٫۱۴

۸

سوییس

فرانک

۱٫۰۴

۹

دلار

۱

۱۰

کانادا

دلار کانادا

۰٫۷۵

  سیر عجیب ارزش پول در ایران | روزی که پولمان جزء ۱۶ پول معتبر دنیا شد | پاپاسی و پشیزی که ارزشش بیشتر از تومان امروز بود!

۱ – دینارکویت |  ۴۲ هزار و ۷۰۰ تومان 

دینار کویت قوی‌ترین در جهان که به کشوری بسیار کوچک اما ثروتمند تعلق دارد. علت قوی بودن ارز این کشور صادرات بسیار مهم نفتی آن به بازارهای جهان است.

۲ – دینار بحرین | ۳۴ هزار و ۱۸۵ تومان

دینار بحرین در جایگاه دوم قرار دارد. بعد از کویت، بحرین دیگر کشور خلیج فارس با جمعیتی اندکی بیش از یک میلیون نفر قوی‌ترین ارز را در جهان دارد و طبیعتا مانند کویت بیشترین منفعت آن ناشی از صادرات نفت به بازارهای جهانی است.

۳ – ریال عمان | ۳۳ هزار و ۵۴۰ تومان

عمان در شبه جزیره عربی و درست در زیر عربستان و نزدیک یمن قرار دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی، عمان ثروتمند و واقعا کشوری با کیفیت است.

۴ – دینار اردن | ۱۸ هزار و ۱۸۹ تومان

دینار اردن در فهرست قوی‌ترین ارزهای جهان در رتبه چهارم قرار دارد و فارن پالیسی در گزارش خود افزوده، در رابطه با اردن و واحد پول این کشور به آسانی نمی‌توان توضیح داد زیرا ارز این کشور تا این اندازه قوی است چرا که اردن فاقد منابع اساسی است و همچون کشورهای همسایه خود از لحاظ اقتصادی چندان پیشرفته نیست.

۵ – پوند انگلیس | ۱۶ هزار و ۲۵۴ تومان

پوند استرلینگ انگلیسی یا به اختصار پوند انگلیس پنجمین واحد پولی و قدرتمند جهان است. فارن پالیسی در معرفی این ارز نوشت: اغلب پوند انگلیس به عنوان قوی‌ترین ارز جهان اشتباه گرفته می‌شود اما این طور نیست. این ارز دست‌کم در زمره پنج ارز قوی نخست جهان قرار دارد. پوند ارز رسمی در سراسر انگلیس و بخش‌هایی از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است.

۶ – دلار جزایر کایمن | ۱۵ هزار و ۴۸۰ تومان

دلار جزایر کایمن (KYD) به دلیل حمایت مالیاتی و حمایت از بانک‌های مختلفی که در داخل این جزایر فعالیت می‌کنند در رتبه ششم قوی‌ترین ارزهای جهان جای گرفته است. جزایر کایمن بخشی از مستعمرات فرادریایی بریتانیا است که در دریای کارائیب واقع شده است.

۷ – یورو | ۱۴ هزار و ۷۰۶ تومان

بعد از سقوط مارک آلمان، یورو به عنوان ارز سراسر اروپا معرفی شد و بعد از سال‌ها رشد چشمگیری داشته است.

۸ – فرانک سوئیس | ۱۳ هزار و ۴۱۶ تومان

فارن پالیسی در گزارش خود در اشاره به پول قوی سوئیس نوشت: سوئیس کشوری ثروتمند است و یکی از با ثبات‌ترین ارزها را در جهان دارد. این کشور احتمالا موثرترین نظام بانکی در جهان را دارد و بزرگترین محصول صادراتی آن ابزارها و وسایل فناوری با کیفیت بالا است.

۹ – دلار آمریکا | ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان

فارن پالیسی درباره دلار آمریکا نوشت: شاید قوی‌ترین ارز جهان نباشد اما نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای دارد. برخی اقتصاددانان آن را ارز ذخایر جهانی توصیف می‌کنند یعنی می‌توانید به دلار در بیشتر کشورها، پرداخت‌های خود را انجام دهد.

۱۰ – دلار کانادا (CAD) | 9 هزار و ۶۷۵ تومان

در گزارش فارن پالیسی د ر معرفی ۱۰ ارز قوی جهان دلار کانادا در رتبه آخر است. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ ارزی جهان را به خود اختصاص داده است. به دلار کانادا «لونی» هم گفته می‌شود.

فارن پالیسی نوشت: ارزش بالای ارز الزاما نشان دهنده اقتصاد قوی نیست. همه می‌دانیم که کشورهایی که از نظر اقتصادی قوی نیستند ارزش ارز آنها رو به کاهش می‌رود اما خلاف این رویه صدق نمی‌کند، هر چه ارز یک کشور قوی‌تر می‌شود، مثلا ژاپن، تمایل جمعیت آن برای پس انداز کردن آن افزایش می‌یابد و تمایلی به خرج کردن پول خود به صورت روزانه ندارد. سرمایه‌داران از اطلاعات ارزی برای طرح‌های سرمایه‌گذاری خود در یک کشور بهره می‌گیرند و طبیعی است که آنها کشوری که باثبات‌ترین ارز را دارد، انتخاب می‌کنند.

  مقایسه ارزش پول ایران با ارز کشورهای پرطرفدار گردشگران ایرانی | سفر خارجی لوکس شد