چمدان: حراست محوطه باستانی پمپی در کرانه خلیج ناپل گزارشی دریافت کرد که نشان می‌داد یک زن جوان انگلیسی با عبور از گاردریل اطراف موزاییک‌های تاریخی حیاط یکی از خانه‌های معروف این شهر مدفون‌شده و با استفاده از جسمی تیز، کاشی‌های این موزاییک را جدا کرده و با خودش برده است.

گفته می‌شود که این زن گردشگر همراه با پدر و خواهرش برای بازدید از پمپی آمده است. حراست پس‌از دریافت این گزارش به پلیس اطلاع داد و آنها این زن را بازداشت کردند. مدیریت محوطه پمپی خسارت واردآمده به موزاییک را حدود سه‌هزار یورو تخمین می‌زند. این موزاییک که روی زمین قرار دارد نماد آرامش و امنیت برای ساکنان خانه بوده است.

این محوطه که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد بارها مورد سرقت گردشگرانی قرار گرفته است که برای بازدید به آن آمده‌اند. برای مثال، سال گذشته دو گردشگر فرانسوی درحالی دستگیر شدند که کوله‌پشتی خودشان را با ۱۳ قطعه سرامیک باستانی و یک لوح مرمری رُمی پر کرده بودند. یکی از این دو فرد که مردی ۵۲ ساله بود به چهار ماه حبس تعلیقی و پرداخت جریمه ۲۰۰ یورو محکوم شد.

  عکس‌های عجیب حادثه در پمپی؛ داستان شهری که زیر مواد آتشفشانی جاودانه شد

البته این‌ میان سارقانی هم هستند که دچار عذاب وجدان می‌شوند. به‌ عنوان نمونه سال ۲۰۱۴ یک زن کانادایی یادگاری کوچکی را که ۵۰ سال قبل در سفر ماه عسل از آمفی‌تئاتر پمپی دزدیده بود بازگرداند.

گردشگران دیگری هم هستند که معتقدند آثاری را که از پمپی سرقت کرده‌اند نفرین‌ شده هستند و از زمانی که این اشیاء را با خودشان از پمپی خارج کرده‌اند برایشان بدشگونی داشته است.

اشیایی که تاکنون گردشگران سارق به این محوطه باستانی بازگردانده‌اند به حدی زیاد است که مدتی قبل نمایشگاهی از این آثار در پمپی برگزار شد.

پمپی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا و یکی از معروف‌ترین محوطه‌های باستان‌شناختی در جهان است که سال ۷۹ میلادی زیر خاکسترهای فوران سهمگین آتشفشان وزوویو مدفون شد.

  تصاویر اسکلت مردی که هنگام فرار از فوران آتشفشان زیر سنگ افتاد! | آخرین لحظات زندگی این مرد چگونه گذشت؟
  کشف اسب‌‌های ژن خوب پس از ۱۹۴۰ سال در شهر پمپی │ اسکلت سنگ‌شده اسب یراق‌دار فرمانده را ببینید!