چمدان :  موزه‌های جواهرات در دنیا همیشه از محبوبیت خاصی در میان گردشگران برخوردار بوده‌اند. جواهرات به عنوان آثاری به جای مانده از تمدن‌ها و حاکمان دوران کهن یا به عنوان آثاری شاخص از  نظر قیمت و چشم نوازی در دوران معاصر از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. در این گزارش با برخی موزه‌های جواهر شاخص دنیا و آثار ویژه این موزه‌ها آشنا شوید.

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران یا خزانه جواهرات ملی که در ساختمان بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی قرار دارد، گنجینه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان را در خود جای داده‌است. این خزانه در سال ۱۳۳۹ افتتاح شده‌ و تاکنون محلی برای نگه‌داری و نمایش برخی از گرانبهاترین جواهرات ملی ایران است.

برخی از مهم‌ترین جواهرات موزه جواهرات ملی عبارتند از:

 الماس دریای نور: این الماس ۱۸۲ قیراطی به نادرشاه افشار تعلق داشته است، ویژگی منحصر به فرد این الماس بزرگ رنگ آن است، صورتی کمرنگ جز نادرترین رنگ‌ها برای یک الماس به حساب می‌آید.

دریای نور – موزه جواهرات ملی ایران

 

جقه نادری: این جقه متعلق به نادرشاه از الماس و زمرد ساخته شده‌ و رضاخان نیز از آن استفاده کرده‌است.

جقه نادری –  موزه جواهرات ملی

 

تخت طاووس: این تخت با طلا و جواهر ساخته شده و خورشید مرصعی در صدر آن قرار گرفته است که به خاطر آن این تخت را ابتدا تخت خورشید می‎‌خواندند اما پس از ازدواج فتحعلیشاه صاحب این تخت با «طاووس تاج الدوله»، این تخت به تخت طاووس مشهور می‌شود.

تخت طاووس- موزه جواهرات ملی ایران

 

تاج کیانی: این تاج به دستور فتحعلی شاه قاجار از یاقوت و مروارید ساخته شد و پس از ناصرالدین شاه نیز مورد استفاده دیگر شاهان قاجار  قرار گرفت اما پهلوی‌ها تمایلی به استفاده از آن نداشتند.

تاج کیانی – موزه جواهرات ملی ایران

 

تاج پهلوی: این تاج که مورد استفاده رضاخان و محمدرضا پهلوی بوده‌ از طلا، نقره، برلیان، زمرد، یاقوت کبود و مروارید ساخته‌شده است و در مجموع ۳۳۸۰ قطعه الماس در آن به کار رفته است.

تاج پهلوی – موزه جواهرات ملی ایران

 

کره جواهر نشان: این ماکت کره زمین که به دستور ناصرالدین شاه ساخته می‌شود ۵۱۳۶۶ قطعه جواهر و ۳ کیلوگرم طلا را در خود جای داده‌است. در این ماکت، دریاها با زمرد، خشکی‌ها با یاقوت و آسیای جنوبی، ایران، هنوستان و خط استوا با الماس نشان داده‌ شده‌اند.

کره جواهر نشان – موزه جواهرات ملی ایران

 

موزه لوور

موزه لوور در پاریس از بخش‌های متعددی ایجاد شده که یکی از قسمت‌های آن به جواهرات تعلق دارد. در این قسمت، زیورآلاتی از یونان باستان، روم باستان، جواهرات خاندان سلطنتی فرانسه و الماس ۱۴۰٫۵۰ قیراطی «ریجنت» وجود دارد.

 

سرویس متعلق به ماری لوییز ملکه فرانسه و همسر ناپلئون – موزه لوور

 

گوشواره – موزه لوور

 

الماس ریجنت – موزه لوور

 

مچ بند طلا متعلق به اواخر دوره برنز – موزه لوور

 

سنجاق – موزه لوور

 

موزه متروپلیتن

این موزه که در نیویورک قرار دارد بسیاری از آثار ارزشمند جهان را در  خود جای داده است. بخشی از گنجینه این موزه به زیورآلاتی از رم باستان تعلق دارد. همچنین مجوعه‌ای از زیورآلات ترکمن‌های ایران نیز در این موزه قرار دارد.

 

زیورآلات ترکمنی – موزه متروپولیتن

زیورآلات ترکمنی – موزه متروپولیتن

 

زیورآلات ترکمنی – موزه متروپولیتن

موزه اسمیت سونین

این موزه که در واشنگتن دی سی واقع شده‌است، بزرگترین الماس آبی جهان یعنی الماس امید را در خود جای داده‌ است. این الماس که گفته می‌شود از هندوستان به اروپا برده شده‌، روزگاری به لویی چهاردهم و ماری آنتوانت تعلق داشته‌ و در طی این سال‌ها در میان برخی از متمول‌ترین افراد دنیا جابه جا شده تا در نهایت به این موزه اهدا می‌شود. این الماس اکنون در گردنبندی به طراحی کارتیه جای گرفته‌ است.

الماس امید بزرگترین الماس آبی دنیا – موزه اسمیت سونین

 

  موزه بریتانیا؛ از حماسه گیلگمش تا منشور کوروش کبیر | صفحاتی از تاریخ را ببینید
  محبوب‌ترین موزه‌های جهان در سال ۲۰۱۷ | تصاویر ۱۰ موزه منتخب مردم دنیا