چمدان : ارانچینی که به کوفته برنجی سیسیلی و پرتقال برنجی هم معروف است یکی از غذاهای معروف سیسیل است که امروزه در سراسر ایتالیا طبخ می‌شود.

حدود ۱۰۰ گونه مختلف از این غذا وجود دارد که براساس نوع ژامبون، اندازه کوفته و شکل آن تغییر می‌کنند. اما نوع کلاسیک پرتقال برنجی که به‌دلیل رنگ زرد برنج زعفرانی با این نام خوانده می‌شود محتوی ژامبون گوشت، گوشت‌ چرخ‌کرده، نخودفرنگی و پنیر موتزارلا است.

 

 

  روش تهیه یک غذای هندی | چطور مرغ‌تندوری بپزیم؟

درجه سختی: متوسط

مدت‌زمان آماده‌سازی: ۶۰ دقیقه + زمان سردشدن برنج

مدت‌زمان پخت: ۴۵ دقیقه

غذا برای ۱۲ نفر

هزینه: متوسط

 

مواد لازم برای کوفته

زعفران: به‌مقدار لازم برای تمام پلو

کره: ۳۰ گرم

برنج کوتاه‌قد: ۵۰۰ گرم

نمک: به‌مقدار لازم

آب: یک‌دوم لیتر

پنیر موتزارلا: توپ ۱۰۰ گرمی

 

مواد لازم برای داخل کوفته

نمک: به‌مقدار لازم

فلفل‌سیاه: به‌مقدار لازم

پیاز: یک‌دوم

کره: ۲۵ گرم

گوشت‌ چر‌خ‌کرده: ۱۰۰ گرم

ژامبون گوشت: ۱۰۰ گرم

روغن زیتون ۱۰۰درصد پالایش‌شده «اکسترا ورجین»: به‌مقدار لازم

گوجه‌فرنگی چرخ‌شده: ۲۰۰ میلی‌لیتر

نخودفرنگی: ۸۰ گرم

پنیر موتزارلا توپی: ۵۰ گرم

پنیر بز: ۵۰ گرم

 

مواد لازم برای خمیر

آرد دو صفر: ۲۰۰ گرم

نمک: به‌مقدار لازم

آب: ۳۰۰ میلی‌لیتر

 

موارد لازم برای سوخاری‌کردن

آرد سوخاری: به‌مقدار لازم

روغن سرخ‌کردنی: به‌مقدار لازم

 

طرز تهیه

برای آماده‌کردن کوفته‌برنجی سیسیلی در ابتدا لازم است برنج را در یک‌دوم لیتر آب‌نمک بجوشانید تا آب آن به‌طور کامل جذب شود. برنج را به‌مدت ۱۵ دقیقه دم کنید. سپس آب‌زعفران را به آن اضافه کنید. وقتی پلو‌زعفرانی آماده شد کره بیفزایید.

موتزارلا را ساطوری کنید و داخل پلو بریزید و خوب هم بزنید طوری‌که پنیر کاملا در پلوزعفرانی حل شود. مخلوط به‌دست‌آمده را روی سینی لبه‌دار پهن کنید و روی آن را با سلوفن بپوشانید و داخل یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود. سلوفن از خشک‌شدن سطح برنج جلوگیری می‌کند. ظرف را از یخچال خارج کنید و بگذارید چندساعتی در هوای محیط بماند.

در این‌مدت پیاز را خرد کنید و در ماهی‌تابه با دو قاشق روغن و کره تفت دهید. سپس گوشت چرخ‌کرده را به‌آن اضافه کنید. با شعله بالا تفت دهید تا خوب پخته شود. در این مرحله گوجه‌فرنگی چرخ‌کرده، نمک و فلفل را داخل ماهی‌تابه بریزید.

برای اینکه مخلوط ته نگیرد مقدار بسیار کمی آب به آن اضافه کنید و در ماهی‌تابه را بگذارید و اجازه دهید روی شعله کم حداقل ۲۰ دقیقه بپزد. در نیمه مرحله پخت نخودفرنگی را اضافه کنید. درحالی‌که نخودفرنگی‌ها می‌پزند پنیر موتزارلا و پنیر بز و ژامبون گوشت را نگینی خرد کنید.

 

 

به‌محض‌اینکه برنج کاملاً سرد شد، کوفته‌ها را با دست آماده کنید و داخلش را با مخلوط تهیه‌شده پر کنید. برای اینکه کوفته شکل بهتری بگیرد، دستتان را داخل یک کاسه آب بزنید و مرطوب کنید.

دوقاشق غذاخوری برنج (حدود ۱۲۰ گرم برنج) برای هر کوفته کافی است. بعد از پر کردن کوفته‌ها با مخلوط و پیش‌از بستن سوراخ کوفته، چند نگین موتزارلا و ژامبون اضافه کنید.

کوفته‌های آماده است. اکنون نوبت به آماده‌کردن خمیر می‌رسد. داخل کاسه آرد و نمک بریزید و به آرامی آب به آن اضافه کنید و با دقت هم بزنید طوری‌که تمام آرد خمیر شود و گلوله‌های کوچک آرد حل‌نشده باقی نماند.

سپس کوفته‌ها را یکی پس‌از دیگری درون خمیر فرو کنید و مراقب باشید که کل کوفته به خمیر آغشته شود و بعد یک دور در آرد سوخاری بخوابید.

ماهی‌تابه را خوب گرم کنید و روغن سرخ‌کردنی بریزید. دما را تا ۱۷۰ درجه سانتیگراد بالا ببرید و در هر بار یک یا دست‌کم دو کوفته را سرخ کنید. وقتی کوفته‌ها طلایی شدند از ماهی‌تابه بیرون بیاورید و روی سینی قرار دهید. قبل از قرار دادن کوفته‌ها دستمال‌حوله تا کاغذ جاذب روی سینی بگذارید تا روغن کوفته‌ها را کاملاً جذب کند. این غذا را گرم میل کنید.