چمدان: بقایای کلیسای جامعی مربوط به قرن پنجم میلادی در قلب یکی از شهرهای متروکه سوریه دیده می‌شود که فقط با یک نگاه ساده می‌توان به شباهت آن به شاهکارهای معماری سده‌های میانی از رمانسک تا گوتیک فرانسوی پی برد.

در ۵۰ کیلومتری حلب در شهر کوچک قلب لوزه، بقایای کلیسای جامع قلب لوزه قرار دارد. کلیسایی که زمانی ورودی طاقی بزرگی با دو برج دوقلو موازی داشته است. سازه‌ای معماری که خبرنگار خبرگزاری فرانسه بلافاصله بعد از آتش‌سوزی نوتردام به آنجا رفت و از این کلیسای قدیمی واقع در خاورمیانه که الهام‌بخش نوتردام و بسیاری دیگر از بناهای تاریخی سده‌های میانی اروپا است گزارش گرفت.

اعتقاد بر این است که کلیسای قلب لوزه بهترین نمونه از معماری بیزانسی در سوریه باشد. دایانا دارک، کارشناس فرهنگ خاورمیانه در گفت‌وگو با ای‌اف‌پی می‌گوید که این کلیسای جامع، اولین نمونه شناخته‌شده با دو برج دوقلو و طاق مرکزی است که بعدها در سبک معماری رمانسک از آن استفاده شد و سپس در سبک گوتیک به تکامل رسید و اثری چون نوتردام از آن خلق شد.

کلیسای قلب لوزه در شمال‌غربی سوریه نزدیک مرز ترکیه است که همراه با کلیساها و ویرانه‌های تاریخی دیگری که در دهکده‌های شمال سوریه قرار دارند و در سال‌های اخیر به صحنه غم‌انگیز جنگ تبدیل شده‌اند از سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شده است.

  مهمترین آثار تاریخی جهان که در آتش سوختند | از بزرگ‌ترین آتش‌سوزی دنیای باستان تا دژ سلطنتی که با خاک یکسان شد
  وضعیت آثار تاریخی کلیسای نوتردام پس از آتش‌سوزی شدید ؛ کشیشی که در این حادثه قهرمان شد | مجسمه‌هایی که سه روز قبل از حادثه خارج شده بودند