چمدان: شهرداری تهران به تازگی خبر از برگزاری دوره آموزش راهنمایان گردشگری با همراهی یکی از فدارسیون‌های داخلی داده است در حالی برگزاری کلاس‌های آموزش تنها توسط موسسه‌های مورد تایید معاونت گردشگری کل کشور امکان پذیر است.

در کنار برگزاری کلاس‌های آموزشی، تنها سازمان میراث فرهنگی مرجع صدور کارت راهنمای گردشگری در کشور است و دستگاه‌های دیگر اجازه دادن کارت راهنمای گردشگری را ندارد. با این وجود شهرداری منطقه ۱۱ تهران هر دو این اقدامات را اجرایی کرده است.

فرشاد داودی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۱ در این باره گفته است: این دوره های آموزشی که توسط انجمن گردشگری ورزشی ایران تحت نظر فدراسیون ورزش همگانی برای علاقمندان این صنعت در حال برگزاری است؛ نخستین دوره آموزشی خود را در شهرداری تهران به اجرا در آورده تا جوانان جویای کار علاوه بر دریافت مدرک معتبر و کارت لیدر گردشگری، مهارت حرفه ای برای گردشگری ورزشی را کسب کنند.

 

رییس هیات مدیره کانون راهنمایان گردشگری کشور: هرگونه ارائه کارت راهنمای گردشگری به جز توسط معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی غیرقانونی است

اویس کیانی رییس هیات مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران درباره این اتفاق به چمدان می‌گوید: معضلی به نام موازی کاری در صنف راهنمایان گردشگری وجود دارد و باعث ایجاد چالش‌ها و مشکلاتی برای ما شده است. هرگونه ارائه کارت راهنمای گردشگری به جز توسط معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی غیرقانونی است.

او با سابقه دار خواندن این اقدام می‌گوید: سازمان میراث فرهنگی و فدراسیون ورزش‌های همگانی سال‌ها پیش یک تفاهم نامه با هم در زمینه گردشگری ورزشی داشته‌اند اما این تفاهم نامه سال ۹۳ لغو شده و هر گونه اقدام به ارائه کارت راهنمای گردشگری خارج از چارچوب سازمان میراث فرهنگی غیرقانونی است.

کیانی با اشاره به مشکلات این اتفاقات می‌گوید: در فدراسیون ورزش‌های همگانی بعضا کلاس‌های خوب ورزشی برگزار می‌شود و افراد توانایی‌های خوبی دارند اما ارائه کارت راهنمای گردشگری به آنها بدون حضور آنها در آموزش‌های رسمی و حرفه‌ای راهنمایان گردشگری مشکلات بسیاری به ویژه برای صنف راهنمایان گردشگری ایجاد می‌کند. متاسفانه در حال حاضر در برخی شهرهای دیگر نیز این کلاس‌ها برگزار می‌شود.

رییس هیات مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران همچنین درباره برگزاری کلاس آموزش راهنمای گردشگری توسط موسسه‌های مردم نهاد می‌گوید:  اگر ان.جی.او در اساسنامه خود فعالیت آموزش گردشگری را نیز مد نظر گرفته باشد باید حتما مجوز و تاییدیه‌های لازم را از بخش آموزشی معاونت گردشگری دریافت کند، تنها در این صورت برگزاری کلاس‌های آموزشی در این موسسه‌ها مجاز خواهد بود.