چمدان: مهندس مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه برداری کشور با همراهی دکتر جمور و دکتر صدیقی برای تایید عینی این نرخ در سفر به استان فارس از مناطق مختلف بازدید کرده و شرایط موجود را با تصاویر ماهواره‌ای مقایسه می‌کنند.

پس از تایید شکاف‌های یک تا دو متری ناشی از فرونشست در نزدیکی محوطه باستانی نقش رستم، ترک‌هایی هم در کعبه زرتشت مشاهده شد.

  تخت‌جمشید، میدان امام و سی‌وسه‌پل در خطر فرونشست زمین | دور تا دور دریاچه ارومیه فرونشست رخ داده است

کعبهٔ زرتشت نام بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری در محوطهٔ نقش رستم در کنار روستای زنگی‌آباد شهرستان مرودشت فارس در ایران است. محوطهٔ نقش رستم علاوه بر بنای مذکور، یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را نیز در خود جای داده‌ است.

فاصلهٔ کعبه زرتشت تا کوه، ۴۶ متر است و دقیقاً روبروی آرامگاه داریوش دوم قرار دارد و شکلش مکعب مستطیل است و تنها یک در ورودی دارد.

جنس مصالح این بنا از سنگ آهک سفید است و بلندی آن حدود ۱۲ متر است که با احتساب پله‌های سه‌گانه به ۱۴٫۱۲ متر می‌رسد و ضلع هر قاعدهٔ آن، حدود ۷٫۳۰ متر درازا دارد. در ورودی آن به وسیله پلکانی سی پله‌ای از جنس سنگ به درون اتاقک آن راه می‌یابد.

این بنا در دوره هخامنشی ساخته شده و از نام بنا در آن دوران اطلاعی در دست نیست ولی در دوره ساسانی به آن بُن خانک گفته می‌شده و نام محلی این بنا هم، کُرنای‌خانه یا نقاره‌خانه بوده و اصطلاح کعبه زرتشت در دوران اخیر و از حدود قرن چهاردهم میلادی به این بنا اطلاق شده‌ است.

  فیلم | شکاف‌های ۱.۵ متری فرونشست در جوار نقش رستم