چمدان : مقامات وزارت باستان مصر از کشف و کاوش دو قبری خبر دادند که در گورستان باستانی ذراع ابوالنجا در شهر اقصر کشف شده‌اند. این قبرها مربوط به سلطنت هجدهم مصر باستان (از ۱۵۵۰ تا ۱۲۹۲ قبل‌ازمیلاد) و متعلق به افسرانی است که در پایتخت باستانی منطقه تبس خدمت می‌کردند.

یک مصرشناس آلمانی به‌نام فردریک کامپ-سیفرید در دهه ۹۰ قرن بیستم قبرهای این گورستان را ارزیابی و شماره‌گذاری کرد. این‌میان، قبر شماره کامپ-۱۶۱ هرگز باز نشده‌ بود و فقط ورودی قبر شماره کامپ-۱۵۰ کاوش شده بود. اکنون باستان‌شناسان مصری در تاز‌ه‌ترین بررسی‌هایشان این دو قبر را دوباره کشف و کاوش کردند.

اسامی افسران دفن‌شده در این قبرها ناشناخته است زیرا هنوز هیچ کتیبه‌ای که نام آن‌ها را ثبت کرده باشد کشف نشده است. این‌درحالی‌‌است که آوریل امسال، قبر یک قاضی از سلطنت هجدهم در همین گورستان کشف شد که کتیبه دارد و نامش اوسرهت است.

براساس سبک معماری قبر شماره کامپ- ۱۶۱ احتمال می‌رود که این قبر مربوط به دوره سلطنت فرعون آمِنهوتِپ دوم یا توتمس چهارم باشد و بنابراین حدود ۳هزارو۴۰۰ سال قدمت دارد. دیوار قبر با نقوشی تزیین شده است که یک رویداد اجتماعی احتمالا ضیافت را توصیف می‌کند و با تصویری از صاحب قبر و همسرش همراه است. نقاب‌های تدفینی چوبی، بقایای مبلمان و تابوب تزیین‌شده از دیگر اشیایی است که داخل این قبر کشف شده‌اند.

قبر شماره کامپ-۱۵۰ مربوط به دوره سلطنت فرعون توتمس اول (حدود یک قرن پیش‌از کامپ-۱۶۱) است. درحالی‌که هیچ کتیبه‌ای برای مشخص‌کردن نام تدفین وجود ندارد اما مهر‌هایی درون محوطه باز اطراف قبر پیدا شده‌اند که اسامی نویسنده‌ای به‌نام ماتی و همسرش به‌نام موهی روی آن‌ها نوشته شده است. باستان‌شناسان داخل این قبر مجسمه‌های چوبی رنگی، نقاب‌های تدفینی و یک جسد مومیایی که درون کفن کتانی پیچیده شده کشف کردند.

  ذرات کیهانی اتاق مخفی هرم بزرگ مصر را کشف کردند | فیزیک ذرات به‌کمک باستان‌شناسی می‌آید
محوطه بیرونی قبر شماره کامپ-۱۵۰٫ یک مصرشناس آلمانی به‌نام فردریک کامپ-سیفرید در دهه ۹۰ قرن بیستم قبرهای گورستان باستانی ذراع ابوالنجا را ارزیابی و شماره‌گذاری کرد

 

تمیزکردن جسد مومیایی ۳هزارو۵۰۰ ساله در قبر شماره کامپ-۱۵۰

 

نقاشی‌های دیوارهای قبر شماره کامپ-۱۶۱ که یک رویداد اجتماعی احتمالا ضیافت را توصیف می‌کند

 

تابوب و نقاب تدفین داخل قبر شماره کامپ- ۱۵۰

 

این نقاب‌های تدفین برای اولین‌بار پس‌از ۳هزارو۵۰۰ سال از قبر بیرون آمده‌اند

 

نقاب تدفین قبر شماره کامپ-۱۵۰٫ درون این قبر یک جسد مومیایی‌ هم کشف شد

 

عکس‌ها: نریمان المُفتی │ آسوشیتدپرس برای نشنال‌جئوگرافیک

 

  فوران‌های آتشفشانی مصر باستان را به آشوب کشید | چرا بطلمیوس سوم لذت پیروزی را بر خود حرام کرد؟