چمدان: گروهی متشکل از باستان‌شناسان موزه ملی دریانوردی استرالیا همراه با دانشمندان پروژه باستان‌شناسی دریایی رود آیلند، پس‌ از ۲۵ سال کاوش در لنگرگاه نیوپورت رود آیلند آمریکا و تلاش برای یافتن اچ‌ام‌اس اندیور اعلام کردند که این کشتی معروف را قرن هجدهمی را شناسایی کرده‌اند. این دانشمندان امیدوارند بتوانند کاوش‌های این کشتی را از آوریل ۲۰۱۹ همزمان با سالگرد ورودش به استرالیا آغاز کنند.

اچ‌ام‌اس اندیور، اولین کشتی اروپایی است که در آوریل ۱۷۷۰ به سواحل شرقی استرالیا رسید و برای اولین‌ بار یک اروپایی را به این سرزمین برد. پس‌ از این سفر تاریخی که سه سال به‌ طول‌ انجامید، کشتی بریتانیایی ناخدا جیمز کوک به بخش خصوصی فروخته شد و با نام جدید لورد ساندویچ ۲ در آب‌های ساحلی نیوپورت رود آیلند آمریکا خدمت ‌کرد تا اینکه در طول جنگ استقلال آمریکا در سال ۱۷۷۸ به‌دست نیروهای انگلیسی غرق شد.

اکنون باستان‌شناسان دریایی که از ۲۵ سال قبل پروژه جست‌وجو برای یافتن این کشتی را آغاز کرده‌اند و سال ۲۰۱۶ به اولین نتایج برای کشف محل غرق‌شدن این کشتی دست یافتند اعلام کرده‌اند که بقایای آن را پیدا کرده‌اند.

ضریب دید در آب‌های تیره لنگرگاه نیوپورت بسیار پایین است و بنابراین، غواصان اغلب می‌توانند فقط یک متر جلوتر از خودشان را ببینند. به‌ همین‌ علت، یافتن بقایای کشتی غرق‌شده بسیار زمان‌بر و دشوار بود.

اما روز جمعه جیمز هانتر، متصدی موزه ملی دریانوردی استرالیا از تصاویری سه‌بعدی از لاشه این کشتی رونمایی کرد که از ترکیب ۱۰ هزار عکس مجزا به‌ دست آمده بودند.

اچ‌ام‌اس اندیور در سال ۱۷۶۴ به‌ عنوان کشتی حمل زغال‌سنگ به آب انداخته شد. اما نیروی دریایی بریتانیا در سال ۱۷۶۸ آن را برای انجام ماموریتی علمی در اقیانوس آرام و اکتشاف دریاهای نیم‌کره جنوبی خرید. این کشتی در آگوست ۱۷۶۸ با هدایت ناخدا جیمز کوک از پلیموث انگلستان عزیمت کرد، دماغه هورن در آمریکای جنوبی را دور زد و برای گذر سیاره زهره از مقابل خورشید در سال ۱۷۶۹ به تاهیتی رسید. سپس به اقیانوس نامعلومی به سمت جنوب حرکت کرد و در سپتامبر ۱۷۶۹ به‌عنوان اولین کشتی اروپایی در آب‌های نیوزلند لنگر انداخت.

ناخدا جیمز کوک مکتشف، دریانورد، نقشه‌نگار و فرمانده نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا است که در کارنامه‌اش رکورد اولین اروپایی که به سواحل شرقی استرالیا و جزایر هاوایی رسید را ثبت کرده است.