چمدان: آب انبار مولاوردیخانی در خیابان امام خمینی قزوین واقع و مالک و بانی آن مولاوردیخان است. این بنای تاریخی مربوط به دوره زندیه و قاجار بوده و دارای تزئینات بسیار نفیس، کاشی‌کاری، حجاری، رسمی‌بندی و کتیبه سنگی به خط ملک محمد قزوینی است و با شماره ۱۴۳۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محمدعلی حضرتی‌ها در کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران درباره این آب انبار می‌نویسد: در قسمت شمالی مسجد و مدرسه مولاوردیخان، آبگیری است که به گواهی کتیبه نستعلیق ممتاز مرمرین آن در سال ۱۱۷۷ بنا شده و به سال ۱۲۵۱ مرمت شده است. بانی اول و دوم آن مولاوردیخان نام داشته است. خان اول معاصر کریم خان زند و خان دوم نواده وی بوده است. ترکیب متناسب سنگ و کاشی در تزیین سردر این آب انبار فوق العاده چشمگیر است.

آب انبار مولاوردیخان
برخی منابع از سرقت کتیبه‌های خطی آب انبار مولاوردیخان اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته خبر داده‌ و به نقل یکی از اساتید خوشنویسی نوشته‌اند که ارزش مادی کتیبه‌ها بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است

برخی منابع خبری از سرقت کتیبه‌های خطی این آب انبار تاریخی اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته ایران خبر داده‌ و به نقل یکی از اساتید خوشنویسی نوشته‌اند که ارزش مادی کتیبه‌های آب انبار مسجد مولاوردیخان بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در واکنش به این خبر با بیان اینکه بیشتر سردر مجموعه‌ها و منازل قدیمی دارای کتیبه هستند و در برخی اوقات این کتیبه‌ها جهت انجام طرح‌های پژوهشی و دانشگاهی و یا ثبت و تهیه مستندات، جمع آوری می‌شوند گفت: آب انبار مسجد مولاوردیخان قزوین جزء آثار ثبت شده در فهرست ملی است اما مجموعه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست.

وی ادامه داد: بخش‌هایی از کتیبه موجود در این بنا در سال‌های قبل به سرقت رفته بود و بخش باقی مانده جمع آوری شده که در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا موضوع سرقت مطرح است یا خیر.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه امکان دارد متولیان مجموعه خود اقدام به جابه جایی کتبیه کرده باشند و یا درصدد نگهداری آن در یک فضای خاص هستند به ایرنا گفت: موضوع توسط میراث فرهنگی در حال بررسی و پیگیری است.