چمدان: کتابفروشی لِلو که با نام «لیوراریا لِلو» نیز شناخته می شود کتابفروشی زیبایی است که در ناحیه سِدوفِیتا در شمال شهر پورتو در پرتغال قرار دارد.

این کتابفروشی که در سال ۱۸۶۹ تاسیس شده است به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابفروشی‌های پرتغال شناخته می‌شود.

این کتابفروشی از سال ۲۰۱۳ به درخواست وزیر فرهنگ پرتغال به‌عنوان منطقه حفاظت ویژه معرفی شد و از سال ۲۰۱۵ برای بازدیدکنندگان و گردشگرانی که قصد خرید کتاب ندارند و فقط می‌خواهند از فضای داخلی بازدید کنند تعرفه ورودی در نظر گرفت.

جی‌کی‌ رولینگ، نویسنده مجموعه رمان‌های معروف هری پاتر یکی از افرادی است که اغلب از این کتابفروشی بازدید می‌کرد و بنابراین، از این مکان برای نوشتن هری پاتر الهام گرفت.

کتابفروشی لِلو ساختمانی مستطیلی شکل در دو طبقه است که در طراحی داخلی آن از سبک هنری دکو بهره گرفته شده است. نمای بیرونی ساختمان هم ترکیبی از معماری نو گوتیک و عناصری از هنر نو است.

طبقه اول این کتابفروشی شامل سه طاقی است که طاق مرکزی آن جلوی ورودی ساختمان است و با پنجره‌های جانبی تزیین شده است. بالای این طاقی سه پنجره مستطیلی عمودی وجود دارد که با اشکال نقاشی‌شده‌ای که هنر و علم را نشان می‌دهند آراسته شده است.

فضای بزرگ داخلی کتابفروشی دارای پلکان زیبایی در اندازه ۸ در ۳٫۵ متر است که تالار طبقه اول را به طبقه دوم متصل می‌کند.

سقف کتابفروشی هم با گچ‌کاری‌های زیبایی منقوش شده است. این کتابفروشی با وجود مرمت‌های سال ۲۰۱۵ همچنان ارابه چوبی و ریلی را که زمانی برای جابه‌جاکردن کتاب‌ها بین قفسه‌های استفاده می‌کرد حفظ کرده است.

  شهری که کتاب‌هایش جاذبه گردشگری است | شهر ۱۵۰۰ نفری با ۵۰۰ هزار گردشگر سالانه | عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا اینجاست
  دلرباترین نقطه بروکسل را ببینید | صبح تا شب اینجا باشید ؛ کتاب به‌ صرف غذا

  معروف‌ترین سکوی قطار جهان کجاست؟│ تصاویر سکوی خیالی هری پاتر در ایستگاه کینگز کراس لندن
  تصاویر دیدنی خلیج «هری پاتر و یادگاران مرگ» │ هری‌پاتر‌ها اینجا ایستادند!