چمدان: سرهنگ محمدرضا سراوانی افزود: در ۶ ماه نخست امسال ۲۵ هزارو ۴۷۴ نفر از اتباع ترکمنستان وارد خاک جمهوری اسلامی شدند که بیشتر در قالب تجارت چمدانی و سفرهای یک روزه بوده و دوباره به کشورشان بازگشته‌اند.

وی اضافه کرد: بیشتر اتباع کشور ترکمنستان اجناس همراه خود را در بازارچه مرزی اینچه برون گنبدکاووس به فروش رسانده و برخی اقلام مورد نیازشان را نیز از این بازارچه خریداری می‌کنند.

سرهنگ سراوانی گفت: در این مدت تنها ۲۰۶ نفر از هموطنان ما از مرز اینچه برون به کشور ترکمنستان سفر کردند که بیشتر این سفرها چند روزه یا حداکثر یک ماهه بوده و با هدف بازدید از اقوام و آشنایان خود در کشور همسایه صورت می‌گیرد.

به گفته وی، وضع مقررات عبور و مرور سختگیرانه توسط کشور همسایه و کم رونقی بازارچه مرزی اینچه برون از دلایل اصلی کاهش ورود اتباع ترکمنستانی به ایران از طریق مرز اینچه برون بوده است.

مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در استان گلستان همچنین از کاهش ۱۲ درصدی ورود تریلی ترانزیت خارجی به کشور از طریق مرز اینچه برون در ۶ ماه گذشته خبر داد و اظهار داشت: در این مدت سه هزار و ۸۹۹ دستگاه تریلی وارد خاک ایران شده است.

وی گفت: دراین مدت تعداد یک هزارو ۵۳۴ دستگاه تریلی ترانزیت ایرانی از این نقطه مرزی به مقصد کشورهای دیگر خارج شدند که ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

سرهنگ سراوانی همچنین گزارشی از عملکرد این یگان نظامی در ۶ ماه نخست امسال ارائه کرد و به ایرنا گفت: در این مدت ماموران مرزبانی، ۱۵۱۳ پاکت سیگار، ۱۱۷۲ کیلوگرم انواع شکلات، ۸۰ کیلوگرم مغز پسته، ۱۱۸۰ عدد البسه، ۵۱۳۰ متر پارچه، ۸۶ دستگاه تجهیزات ماهواره، ۴۵۴۰ لیتر سوخت خارج از شبکه توزیع و ۴۴۱ قلم انواع داروی قاچاق کشف و ضبط کردند.