چمدان: روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در گزارشی می‌نویسد: «آخرین هواپیمای تجاری مسافربری بویینگ ۷۲۷ آخرین پروازش را انجام داد. این هواپیما که در اختیار شرکت هواپیمایی ایران آسمان بود ۱۳ ژانویه پرواز EP851 را در مسیر دو ساعتی از زاهدان به فرودگاه مهرآباد انجام داد.»

ایندیپندنت در ادامه توضیح می‌دهد: «این جت، یک فروند بویینگ ۲۰۰-۷۲۷ پیشرفته ۳۸ ساله بود که با یک ایرلاین تجاری به‌ عنوان هواپیمای مسافربری پرواز می‌کرد. مدل‌ ۷۲۷ از حدود ۵۵ سال قبل در خدمت بود و زمانی شرکت‌های هواپیمایی مختلفی در جهان آن را به‌عنوان هواپیمایی محبوب انتخاب می‌کردند.»

وبگاه The Points Guy هم ضمن توضیحات مشابهی درباره آخرین پرواز مسافربری بویینگ ۷۲۷ جهان می‌نویسد: «اولین نمونه از این هواپیما که در سال ۱۹۶۳ وارد خدمت شد قادر بود تعداد مسافرهای بیشتری نسبت به سایر جت‌های بدنه باریک حمل و با سرعت بالاتری حرکت کند. به‌ همین‌ دلیل توانست هزینه عملیات پروزا را کاهش دهد. شرکت بویینگ در مدت ۲۰ سال تولید این هواپیما موفق شد بیش‌ از هزار و ۸۰۰ فروند از آن را بفروشد.»

این وبگاه ادامه می‌دهد: «زمانی‌ که بویینگ تولید این مدل هواپیما را در سال ۱۹۸۴ متوقف کرد ۷۲۷ به‌عنوان پرفروش‌ترین جت تجاری جهان شناخته می‌شد. این لقب بعدها به جانشینش بویینگ ۷۳۷ رسید.»

وبگاه Airway1 هم در گزارشی می‌نویسد: «تقریبا ۵۵ سال بعد از اولین پرواز تجاری‌اش با شرکت هواپیمایی ایسترن، بویینگ ۷۲۷ معروف، آخرین پرواز مسافربری‌اش را روز یکشنبه ۱۳ ژانویه انجام داد.»

وبگاه WorldAirlineNews هم با ارائه توضیحات بیشتری می‌نویسد: «این هواپیما ۱۱ آوریل ۱۹۸۰ از شرکت ایرفرنس خریداری شد و حدود ۳۹ سال پرواز کرد.»

وبگاه‌های خبری LiveAndLetsFly، NewsInFlight و Stuff هم از دیگر پایگاه‌های خبری بودند که به بازتاب این رویداد تاریخی هوانوردی تجاری پرداختند.

به‌گزارش چمدان، آخرین پرواز آخرین هواپیمای بویینگ ۷۲۷ شرکت هواپیمایی آسمان در حالی انجام شد که شرکت بویینگ به‌دلیل تحریم‌های جدید دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، قرارداد فروش ۳۰ فروند «بویینگ ۷۳۷ مکس» به ارزش سه‌میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ را که فروردین سال ۱۳۹۶ با شرکت آسمان منعقد کرده بود فسخ کرد. اما اکنون مجبور است نام ایران و شرکت آسمان را برای همیشه در تاریخ هواپیماهایش ثبت کند.

آخرین بویینگ ۷۲۷ جهان که روز ۲۳ دی آخرین پروازش را برای شرکت هواپیمایی آسمان انجام داد
اولین نمونه از هواپیمای ۷۲۷ شرکت بویینگ که سال ۱۹۶۳ اولین پروازش را برای شرکت هواپیمایی ایسترن انجام داد
بازتاب آخرین پرواز بویینگ ۷۲۷ مسافری دنیا در ایران در روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن
بازتاب آخرین پرواز بویینگ ۷۲۷ مسافری دنیا در ایران در LiveAndLetsFly
بازتاب آخرین پرواز بویینگ ۷۲۷ مسافری دنیا در ایران در وبگاه Stuff
گزارش وبگاه The Points Guy درباره آخرین پرواز ۷۲۷ جهان در ایران
گزازش مشابهی در وبگاه NewsInFlight
وبگاه WorldAirlineNews هم خبری را به این رویداد تاریخی اختصاص داد
وبگاه Airway1 هم این خبر را پوشش داد
قرارداد میان شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت هواپیماسازی بویینگ که به‌دلیل تحریم‌ها هرگز عملیاتی نشد
  فیلم | آخرین شب پروازى آخرین بوئینگ ٧٢٧ مسافرى جهان در ایران