چمدان: پوستری از برگزاری رالی خودروهای دو دیفرانسیل در فضای مجازی منتشر شده که محل این رالی جنگل‌های تازه ثبت جهانی شده هیرکانی است. کانون اتومبیلرانی و جهانگردی زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی یکی از برگزار کنندگان این رالی به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی است. کانون گردشکران طبیعت ایران نیز از دیگر برگزارکنندگان رالی خودروهای دو دیفرانیسل در جنگل‌های ثبت جهانی هیرکانی است.

کانون گردشگران طبیعت در واکنش به اعتراضات برگزاری این رالی توضیحاتی ارائه کرده و آورده است: این برنامه برای اطلاع رسانی و اهمیت جنگل‌ها تدارک دیده شده و به هیچ وجه خارج از اصول و قوانین محیط زیستی نست. همچنین کل مسیر این رالی با سرعت کنترل شده و پایین‌تر از حد مجاز زمانبندی شده و تعداد خودروها محدود است.

در ادمه این توضیح آمده است: مسیر عبور این خودروها در ٩٠٪؜ برنامه خارج از جنگل است و  در مسیرهای جنگلی فقط در جاده‌های موجود حرکت کرده و قصد توقف و خارج شدن از جاده‌ها را نداریم و این مورد ممنوع  است. همچنین به هیچ وجه اقامتی در جنگل به قصد کمپ کردن وجود ندارد. در دو نقطه از مسیرهایی که در جنگل توسط گردشگران با زباله آلوده شده، اقدام به پاکسازی محیط می‌شود تا شاید سرمشقی برای سایر گردشگران باشند. بروشوری جهت حساسیت جنگل‌ها تهیه شده که نه تنها شرکت کنندگان قبلا توجیح شده‌اند بلکه توسط آنها به سایر گردشگران موجود در مناطق ارائه می‌شود تا به نوعی به آنها هم در خصوص اهمیت حفظ و حراست از جنگل‌ها اطلاع رسانی گردد. در اعلامیه عکس خودرویی در جنگل نیست و نشان دادیم با فرهنگی درست باید در رد بجامانده از خودروها نهالی سبز کند و جنگل‌ها احیا شود نه رد تازه‌ای کنار آن بوجود آید. هدف این است که به برخی دارندگان خودروهای دودیفرانسیل بیاموزیم هر جایی که خودروی شما توان عبور از آن را دارد مسیر تردد نیست.

  لاچکری‌های هیرکانی‌کُش! | دعوت عجیب سازمان میراث فرهنگی برای آفرودسواری در جنگل ثبت جهانی | درویش: این ویراژ خطرناک است

به گزارش چمدان، برگزاری این رالی در جنگل‌های هیرکانی با انتقاداتی مواجه شده است. مهمترین انتقاد مشارکت سازمان میراث فرهنگی در برگزاری تور آفرود در جنگل‌های ثیت جهانی است. رالی‌ای که به هر شکلی که برگزار شود، تبلیغ آفرود سواری در جنگل‌ها و مناطق بکر است. همچنین حضور پر تعداد خودروهای دو دیفرانسیل تحت عنوان رالی برخلاف ادعای برگزار کنندگان قابل مدیریت نیست. حتی در صورت مدیریت زمان برنامه، خودروهای وارد شده به این رالی احتمالا روزهای بیشتر با وسیله خود در محل بمانند و حضور آنها قابل مدیریت نخواهد بود.