چمدان :  توییتری‌ها با انتشار لایحه بودجه در روز گذشته حسابی با هشتگ #عوارض_خروج_از_کشور را داغ کردند. مثلا امید ایرانمهر در توییتر نوشته است: «وقتی با ژست حامی طبقات پایین، به دفاع از افزایش #عوارض_خروج_از_کشور توییت می‌کنید از درک این مسئلۀ ساده عاجزید که افزایش ۷۵ به ۲۲۰، به زندگی لاکچری قشر مرفه خط هم نمی‌اندازد اما پایین‌ترین طبقات مسافر را مستقیما هدف می‌گیرد. همان کارمندان مالیات‌بده و مشتریان تورهای لحظه‌آخری.»

عباس حسین نژاد هم  گفته: «فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیشنهاد کند که از این به بعد «فرودگاه» را «سرگردنه‌» بنامیم!»

آرش ام هم توئیت کرده: «این پول #عوارض_خروج_از_کشور در واقع «جریمهٔ حضور در کشور» است. اینکه به شکل پلکانی دفعات بعد مبلغش افزایش پیدا می‌کنه، جریمهٔ «خروج و بازگشت دوباره به کشور» است. منطقیه.»

امین خان هم گفته «این #عوارض_خروج_از_کشور همون پولیه که خرد خرد جمع می‌کنن بعدا به هدایتی اینا در قالب یه وام نهصد میلیارد تومنی میدن؟»

در این میان اما یکی از قابل تامل‎ترین توییت‎ها، توییت حسن اسدی زیدآبادی است: «#عوارض_خروج_از_کشور یعنی ناامیدی از جذب توریست و تلاش برای سهیم‌شدن در درآمد دیگران از گردشگر ایرانی.»

هادی موسوی هم گفته: «این #عوارض_خروج_از_کشور رو کی تعیین کرده؟ چجوری تعیین کرده؟ با چه مبنای کارشناسی تعیین شده؟ مثلا چرا ۲۲۰ هزار تومن؟ چرا ۲۵۰ هزار تومن نه؟ چرا ۲۰۰ هزار تومن نه؟ چرا دفعات بعد بیشتر میشه؟ همینجوری دور هم نشستید و یکی عدد انداخته وسط و بقیه صلوات ختم کردند تموم شده؟!»

اینستاگرامی‌ها چه گفتند؟

بی‎شک گل سرسبد پست‎های اینستاگرامی پست نوید محمدزاده بود، این هنرپیشه محبوب با استفاده از کمی طنز از کاراکترش در فیلم ابد و یک روز  و جمله معروفش در این فیلم یعنی «سمیه نرو» استفاده کرد.

 

بسیاری نیز بخشی از صحبت‌های رضارشیدپور در برنامه حالا خورشید را بازنشر کرده‌بودند که به طنز گفته‌بود :«مگه شما نبودید می‌گفتید چرا رفتن به کیش گرونتر از رفتن به استانبول در میاد؟! حالا مدیران با یه تصمیم درست کاری کردن که هزینه هر دو یکسان شود … آیا این انتقاد داره؟!» و همچنین گفته بود که «کم کم برای خروج از کشور باید وثیقه بگذاریم.»

محسن محسنیان هم نوشته: «با عوارضش مثل همه گرونی‌ها کنار اومدم ولی هرچی فکر کردم علت ریتم قیمت تصاعدیشو نفهمیدم»

محراب قاسم‌خانی  هم گفته« سر ماجراى عوارض خروجى اومدن اداى رابین هودِ جنگل شروود در بیارن، شدن کیوونِ ده برره که “پول زور” میگرفت… | پ.ن اول: دولت بهار دلار رو هشتصد و هفتاد تومن تحویل گرفت، سه هزار و صد تومن تحویل داد. نه یکیشون به مردم گفت چرا، نه هیشکى بدهکار ملت شد…  | دولت تدبیر دلار رو سه هزار و صد تومن تحویل گرفت، دیروز موفق شد اونو برسونه به چهار هزار و دویست تومن. نه یکیشون به مردم میگه چرا، نه هیشکى بدهکار ملت میشه… | پ.ن دوم: ناشکرى نکنیم. اگه از نظر ارزش پول و پاسپورت جزو ده کشور آخر جهانیم، به جاش توى فساد ادارى و اعتیاد جزو پنج تاى اولیم.»

یکی از تند ترین واکنش‌ها نیز مربوط به علی کریمی بود که عکسی از محمود واعظی، رئیس دفترررئیس جمهور  و نقل قولی از او با ایم مضمون که « دولت قرار است سود حاصل از بالا رفتن سود عوارض خروج از کشور را به طبقه کم درآمد اختصاص دهد. البته ممکن است دولت با شنیدن انتقادها  کلا در این تصمیمی بازنگری کند.» را منتشر کرده  و نوشته بود:  «شما که انقدر به فکر ندارها هستین که فکر نمیکنم ندارى وجود داشته باشه !!کدوم ندارها دقیقاً؟؟!!!شما قبل از تصمیم گیرى، مطالعه و تحقیق هم میکنید که میگین در صورت انتقادها ، تجدید نظر میکنید!! خانواده هاى شما که اقامت جاى دیگرو باید داشته باشن، که نیازى به عوارض ندارن!!؟؟ دیگه چیزى دیگه نبود براى کسرى بودجه ، گرون کنید؟؟!!!میترسم براى پروازهاى داخلى هم عوارض بگیرین تا بودجه ٩٨!!!خدایا هر چه سریعتر سال ١۴٠٠ رو برسون لطفاً تن ما رگ نداره، تیغ نزن