چمدان:  قطارهایی که به مقصد رشت می‌روند ۴ نوع هستند، ۴ ستاره ۴ تخته سپهر، ۴ ستاره صبا، ۴ ستاره اتوبوسی صبا و ۳ ستاره ۴ تخته امید.

۴ ستاره ۴ تخته سپهر

مبدا اول قطار سپهر راه آهن مشهد است، این قطار معمولا در ساعت ۲۰:۲۵ دقیقه شب از مشهد حرکت می‌کند و امکان خرید بلیت آن به صورت حضوری و اینترنتی وجود دارد. در ساعت ۱:۵۴ این قطار در ایستگاه شاهرود توقف می‌کند، مسافران از شاهرود هم می‌توانند در صورت ظرفیت داشتن قطار به مقصد رشت بلیت تهیه کنند اما امکان خرید اینترنتی بلیت از شاهرود به رشت نیست.

در ساعت ۷:۳۷ دقیقه صبح این قطار به تهران می‌رسد و دوباره در این ایستگاه به مقصد رشت مسافران را سوار می‌کند. مسافران می‌توانند به صورت اینترنتی یا حضوری بلیت تهران به رشت را خریداری کنند. این قطار بدون توقف تا رشت می‌رود و در ساعت ۱۳:۳۵ به رشت می‌رسد. این قطار کوپه‌ای است و هر کوپه ظرفیت ۴ نفر را داراست.

قیمت بلیت این قطار از مشهد به رشت ۲۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان و از تهران به رشت ۶۶ هزار و ۶۰۰ تومان است و یک روز در میان به سمت رشت حرکت می‌کند.

از جمله امکانات قطار سپهر می‌توان به پذیرایی میان وعده، پذیرایی ابتدای سفر، امکان خرید غذا و صبحانه، سرویس خواب یکبارمصرف، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی و بوفه اشاره کرد.

۴ ستاره صبا

این قطار سالنی است و ۳ ردیف صندلی دارد به شکل یک صندلی تکی و ۲ صندلی در کنار هم. این قطار به مانیتور و تلویزیون مجهز نیست. در این قطار پذیرایی میان وعده رایگان است. قطار صبا سالنی ساعت ۸:۳۵ دقیقه صبح از ایستگاه راه آهن تهران حرکت می‌کند و پس از ۲ توقف در کرج و قزوین در ساعت‌های ۹:۱۰ و ۱۰:۳۴ دقیقه در ساعت ۱۴:۲۰ دقیقه به رشت می‌رسد.

هزینه بلیت این قطار ۶۹ هزار و ۲۵۰ تومان است که می‌توان حضوری یا اینترنتی آن را خریداری کرد و هر روز به مقصد رشت حرکت می‌کند.

قطار ۴ ستاره اتوبوسی صبا

این قطار سالنی و ۲ طبقه است و چهار ردیف صندلی به صورت دو صندلی در کنار هم دارد. این قطار به سیستم صوتی و تصویری و توالت فرنگی مجهز است و پذیرایی میان وعده شامل خدمات آن می‌شود.

این قطار هر روز در ساعت ۸:۳۵ دقیقه صبح از ایستگاه راه آهن تهران حرکت می‌کند و پس از ۲ توقف در کرج و قزوین در ساعت‌های ۹:۱۰ و ۱۰:۳۴ دقیقه در ساعت ۱۴:۲۰ دقیقه به رشت می‌رسد.

هزینه بلیت این قطار ۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان است و امکان خرید اینترنتی و حضوری وجود دارد.

بلیت این قطار را می‌توان از مبدا کرج و قزوین هم به صورت اینترنتی و حضوری خرید که هزینه آن به ترتیب ۵۷ هزار ۵۰۰ و ۴۱ هزار ۹۰۰ تومان است.

 قطار ۳ ستاره ۴ تخته امید

مبدا این قطار تهران است و ساعت ۸:۳۵ از تهران حرکت می‌کند، این قطار در ساعت‌های ۹:۱۰ در کرج و ۱۰:۳۴ در قزوین توقف می‌کند و در ساعت ۱۴:۲۰ به رشت می‌رسد. قیمت بلیت این قطار ۹۹ هزار و ۲۰۰ تومان است و هر کوپه آن ۴ نفر ظرفیت دارد. این قطار گاهی در مسیر تهران و رشت قرار می‌گیرد و بلیط آن حضوری و اینترنتی فروخته می‌شود.

  فیلم | زیبایی‌های خط آهن رشت به قزوین | مسیری با جاذبه‌های بکر برای سفری رؤیایی
  راه اندازی دومین قطار مسافربری رشت – تهران ؛ ساعت حرکت قطار اعلام شد | قطار گردشگری گیلان راه اندازی می‌شود