چمدان: «جیغ» نام مجموعه‌ای نقاشی شامل چهار نسخه رنگ و پاستل، زنجیره‌ای از طرح‌های قلمی و زغالی و همچنین یک اثر چاپ سنگی سیاه و سفید است که از نمادهای سبک اکسپرسیونیسم به‌شمار می‌رود و علاوه‌براینکه معروف‌ترین اثر ادوارد مونک نقاش شهیر نروژی است به‌عنوان یکی از معروف‌ترین تصاویر نمادین هنری هم شناخته می‌شود.

مونک این مجموعه نقاشی‌ها را که ترس و اضطراب انسان امروزی (اَنگِست) را متجلی می‌کند بین‌ سال‌های ۱۸۹۳ تا ۱۹۱۰ کشیده است. اولین نسخه رنگ این مجموعه در گالری ملی نروژ در اسلو و نسخه اول پاستل آن در موزه مونک در اسلو نگهداری می‌شود.

نسخه دوم پاستل که در سال ۱۸۹۵ کشیده شده در سال ۲۰۱۲ در حراجی هنر امروزی و اکسپرسیونیست ساتِبیز به قیمت ۱۱۹ میلیون‌ و ۹۲۲ هزار و ۶۰۰ دلار به فروش رفت.

نسخه دوم رنگ این نقاشی که در سال ۱۹۱۰ کشیده شده هم در موزه مونک در معرض دید عموم قرار دارد.

اما اکنون نسخه خاصی از این نقاشی که در واقع نمونه چاپ سنگی سیاه و سفیدی است که مونک در سال ۱۸۹۵ تهیه کرده است در نمایشگاهی باعنوان «مونک؛ عشق و اَنگِست» که بزرگ‌ترین نمایشگاه انگلستان از آثار مونک در ۴۵ سال گذشته خواهد بود از ۱۱ آوریل تا ۲۱ جولای ۲۰۱۹ در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته خواهد شد.

ایموجی جیغ در شبکه‌های اجتماعی

شهرت نقاشی جیغ به حدی است که حتی در دنیای امروز هم وارد شده و تداعی‌گر ترس و اضطراب کاربران شبکه‌های اجتماعی در عصر ارتباطات هزاره سوم است. احتمالا بسیاری از کاربران وب تاکنون بارها بعد از اخبار ناگواری که در هر لحظه و هر روز در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند و می‌خوانند از این صورتک برای بیان احساس ناشی از آن خبر استفاده کرده‌اند اما شاید هرگز به شباهت آن با نقاشی جیغ مونک توجه نکرده باشند.

نسخه‌ای از جیغ که ادوارد مونک در سال ۱۸۹۳ کشیده است
نسخه چاپ سنگی از جیغ که ادوارد مونک در سال ۱۸۹۵ تهیه کرده است
ایموجی جیغ که نماد ترس و اضطراب کاربران شبکه‌های اجتماعی است
ادوارد مونک در استودیوی خودش سال ۱۹۰۲
  ترکیبی از نقاشی‌ قدیمی و عکاسی جدید│ خلاقیتی که با اینستاگرام معروف شد
  نقاشی‌های دفن‌شده زیر تابلوی پیکاسو│ تصاویری از همه حالت‌های «زن خمیده نیازمند»
  بزرگ‌ترین حراجی تاریخ برای یک مجموعه واحد│ کلکسیون راکفلر ۸۳۲٫۶ میلیون دلار فروخته شد
  موزه بریتانیا؛ از حماسه گیلگمش تا منشور کوروش کبیر | صفحاتی از تاریخ را ببینید