چمدان: شاید با شنیدن عبارت «مجسمه‌های سنگی در دل کوه در آمریکا» بلافاصله مجسمه‌های پرتره چهار رییس‌جمهوری ایالات‌متحده در دل کوهستان راشمور در داکوتای جنوبی به ذهن شنونده خطور کند. این درحالی‌است که علاوه‌بر این یادبود و جاذبه گردشگری، کوه‌سنگی در پارک کوه‌سنگی جورجیا هم یادبود دیگری دارد که نقش‌برجسته‌هایی از چهره جفرستون دیویس، رابرت ای‌لی و توماس جاناتان استون‌وال جکسون، سه ژنرال‌ عالی‌رتبه ارتش ایالات موتلفه درطول جنگ داخلی آمریکا را به‌تصویر می‌کشد.

کوه‌سنگی جورجیا، گنبد تک‌صخره‌ای کوارتز مونزونیت است که قله آن در فاصله ۵۱۴ متری از سطح دریا و در ارتفاع ۲۵۱ متری بالای فضای پیرامونش قرار دارد. این کوه علاوه‌بر اینکه برای ویژگی‌های زمین‌شناختی‌ منحصربه‌فردش شهرت دارد برای این نقش‌برجسته که در سوی شمالی آن حک شده و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقش‌برجسته‌های سنگی جهان شناخته می‌شود هم بسیار معروف است.

این کوه زمانی در مالکیت برادران ونابل بود. دولت ایالت جورجیا در سال ۱۹۵۸ این کوه را به‌عنوان یادبود ایالات موتلفه خرید و پارک کوه‌سنگی را رسما در در ۱۴ آوریل ۱۹۶۵ در صدمین سالگرد ترور آبراهام لینکلن افتتاح کرد و امروزه این محوطه به یکی از پربازدیدکننده‌ترین مقصدهای گردشگری ایالت جورجیا تبدیل شده است.

نقش‌برجسته «یادبود ایالات موتلفه» در فضایی به‌ وسعت ۶ هزار و ۴۰۰ مترمربع بر دیواره شمالی کوه حک شده است.

حکاکی این نقش‌برجسته بسیار طولانی شد به‌طوری‌که اوایل قرن بیستم انجمن دختران متحده ایالات موتلفه این پروژه را پیشنهاد داد. برادران ونابل که در آن زمان مالک کوه بودند در سال ۱۹۱۶ اجازه این حکاکی را در سوی شمالی این صادر کردند. انجمن دختران متحده ایالات موتلفه ۱۲ سال مشغول کامل‌کردن این بنای یادبود جنگ داخلی بود و گوتزون بورگلوم دانمارکی‌تبار، گروه سنگ‌‌تراش‌های آن را بر عهده داشت. اما بورگلوم این پروژه را در سال ۱۹۲۵ ترک کرد و پروژه مجسمه‌های کوه راشمور را آغاز کرد.

پس‌از بورگلوم، مجسمه‌ساز آمریکایی آگوستوس لاکمن کار این نقش‌برجسته را تا سال ۱۹۲۸ ادامه داد و بعد از آن، این کار به‌مدت ۳۰ سال متوقف شد. در سال ۱۹۴۱ این پروژه از سر گرفته شد اما بلافاصله بار دیگر به‌دلیل شروع جنگ جهانی دوم به حالت تعلیق درآمد.

در سال ۱۹۵۸ مجلس جورجیا خرید این کوه را به قیمت ۱میلیون و ۱۲۵هزار دلار تصویب کرد و سرانجام این نقش‌برجسته در سال ۱۹۷۲ به‌اتمام رسید.

  تصاویر عملیات ساخت یادبود ملی کوه راشمور | چه‌ کسی چشم لینکلن را تراشید؟