چمدان : علیرضا رشیدیان؛ استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح موزه و کتابخانه تخصصی وقف در مشهد مقدس که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی؛ نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیران کل اوقاف و امور خیریه سراسر کشور و مسئولین استانی برگزار شد، اظهار کرد: مردم با نیت تقرب به ذات الهی و رضایت الهی از اموال خودشان برای مسائل عام‌المنفعه و حوزه‌های دینی وقف کرده‌اند.

وی با اشاره به تحولات اجتماعی جامعه در فضای زندگی شهری، اقتصادی و اجتماعی گفت: موضوع وقف نیز با توجه به شاخصه‌های دینی نیازمند تجدید نظر و بازنگری است.

به گزارش سازمان اوقاف و امور خیریه استاندار خراسان رضوی افزود: خوشبختانه مطالعات خوبی در مسائل آکادمیک، دانشگاهی و حوزوی وقف انجام شده و با مشارکت واقفان خیراندیش وقف‌هایی در زمینه‌های دانشگاهی، تحقیقاتی، خوابگاهی تا مسائل رسیدگی به محرومین تحولات خوبی صورت گرفته است.

 

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد احمدزاده؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: ما وظیفه داشتیم سنت حسنه وقف را با این اشیاء به جامعه معرفی کنیم و این پیشینه تاریخی و سنت حسنه وقف که با تاسی از اهل‌بیت (ع) صورت گرفته است را به نسل‌های بعد معرفی کنیم تا از بین نرود.

 

وی افزود: در این راستا این اشیاء زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی نگهداری و در این مجموعه قرار گرفته تا در خدمت علاقه مندان، پژوهشگران و نخبگان فرهنگ و ادب قرار گیرد.

همچنین ابوالفضل مکرمی‌فر؛ مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری خراسان رضوی گفت: این موزه یکی از موزه‌های منحصر به فرد در خراسان رضوی است که توسط اداره‌کل اوقاف وامور خیریه خراسان رضوی ایجاد شده و در واقع شناسامه اوقاف است.

 

وی افزود: این مجموعه عموم مردم و بازدیدکنندگان را در خصوص موقوفاتی که توسط دستگاه‌های اجرایی انجام شده آشنا می‌کند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه این موزه باعث ترویج وقف بین خیرین می‌شود؛ تاکید کرد: پروژه‌هایی که در این جا به نمایش گذاشته شده فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند.

 

در ادامه مکرمی‌فر -مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری خراسان رضوی- ادامه داد: از ویژگی‌های برجسته موزه، کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد و مدارک است که در اینجا در کنار موزه قرار گرفته است.

 

وی تصریح کرد: این موزه در واقع در کنار اشیاء بسیار با ارزشی که دارد با تکنولوژی روز و اطلاعات مفید عجین شده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد که سایر ارگان‌ها با تاسی از اداره اوقاف خراسان رضوی که در این زمینه پیش گام بوده است، همراه شوند.