چمدان : در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ سهم حوزه گردشگری ۱۵۰۷۰۰۰ میلیون ریال تعیین شده که برابر با ۴۶ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۵۷۶ دلار است. این بودجه نسبت به بودجه گردشگری بسیاری از کشورها پایین‌تر است. هرچند اختصاص بودجه بنابر تولید ناخالص ملی و سطح درآمد کشورها محاسبه می‌شود و مقایسه بودجه حوزه گردشگری کشورها بدون درنظرگرفتن این دو شاخص، قیاس درستی نیست اما با توجه به ظرفیت‌های بالای گردشگری کشورمان، این تفاوت‌ها می‌تواند قابل تامل باشد. باوجوداین، نباید فراموش کرد که بودجه بخش گردشگری سال ۱۳۹۷ نسبت به سال جاری نزدیک به دو برابر شده است.

 

 

  جدول مقایسه نرخ عوارض خروج از کشور ایران با کشورهای دیگر │ ایران بالاتر از استرالیا و اتریش

 

 

  • اسپانیا

بودجه‌ای که سال ۲۰۰۸ دولت اسپانیا به وزارت گردشگری اختصاص داد ۷۱۸میلیون یورو بود که از این میزان ۲۲۴٫۷ میلیون یورو در اختیار موسسه گردشگری اسپانیا قرار گرفت. همچنین این کشور بودجه‌هایی را برای اقدامات خاصی چون توسعه و نوآوری در بخش گردشگری اختصاص داده بود. سال ۲۰۱۴ وزارت گردشگری اسپانیا با هدف تشویق بخش خصوصی در توسعه حوزه گردشگری، ۲۲۱میلیون یورو از بودجه این وزارت‌خانه را برای اعطای وام و تسهیلات به ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری در نظر گرفت. بودجه بخش گردشگری اسپانیا از طریق بودجه دولتی و مالیات‌های خاصی چون فرودگاه‌ها، هتل‌ها، مهمانسراها و مسافرخانه‌ها تامین می‌شود.

 

  • آلمان

بودجه‌ای که وزارت اقتصاد و فناوری دولت فدرال آلمان به سازمان ملی گردشگری در سال ۲۰۰۸ اختصاص داد ۲۵٫۵ میلیون یورو بود. سال ۲۰۱۷ دولت آنگلا مرکل به بخش فرهنگ بودجه‌ای معادل ۱٫۳۴ میلیارد یورو اختصاص داد که از این میزان ۲۰۰ میلیون یورو (حدود ۲۳۶میلیون دلار) مربوط به طرح ساخت موزه مدرن برلین است که در فضایی به وسعت ۱۴ هزار مترمربع بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ ساخته می‌شود. این موزه در سال‌های آینده می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری مهم و درآمدزای شهر برلین تبدیل شود.

 

  • فرانسه

در لایحه بودجه سال ۲۰۰۷ فرانسه، دولت ۵۹۴ میلیون یورو به بخش گردشگری اختصاص داد که این میزان برابر ۰٫۱۷ درصد از کل بودجه دولت مرکزی در آن سال بود. دولت فرانسه با هدف افزایش جذب گردشگر بودجه بخش فرهنگ را در سال ۲۰۱۷ به میزان ۶٫۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش داد و از ۲٫۹ میلیارد دلار به ۳٫۲ میلیارد دلار رساند. با افزایش بودجه بخش فرهنگ، بودجه موزه‌ها ۱۲ درصد بیشتر شد. درحال‌حاضر، بخش گردشگری ۷ درصد از تولید ناخالص ملی فرانسه را تامین می‌کند که با افزایش بودجه موزه‌ها انتظار می‌رود درآمد حاصل از گردشگری افزایش یابد.

 

  • آفریقای جنوبی

رشد ۱۳ درصدی در ورود گردشگر به آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۶ که به رشد اقتصادی و ایجاد شغل انجامید سبب شد که دولت این کشور در بودجه سال ۲۰۱۷ مبلغ ۴۹۴ میلیون راند (۳۶میلیون و ۴۳۶ هزار و ۷۶۳ دلار) را برای گردشگری و توسعه زیرساخت‌های آن در نظر بگیرد.

 

  • هند

دولت دهلی از بودجه سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مبلغ هزار و ۸۴۰ کرور  (حدود ۲۸۶ میلیون‌دلار) را به وزارت گردشگری اختصاص داده است که این بودجه صرف توسعه زیرساخت‌های گردشگری می‌شود.

 

  • آمریکا

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بودجه مربوط به «بِرَند یو‌.اس.‌ای» را از بودجه سال ۲۰۱۸ حذف کرد. «بِرَند یو‌.اس.‌ای» نام یک گروه بزرگ بازاریابی در حوزه گردشگری است که روی جذب گردشگران بین‌المللی به آمریکا تمرکز دارد. حذف بودجه «بِرَند یو‌.اس.‌ای» درشرایطی انجام شد که تلاش‌های این گروه بازاریابی در سال ۲۰۱۶ سبب شد که ۱٫۲ میلیون گردشگر بیشتر، نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن به آمریکا سفر و  ۴ میلیارد دلار در این کشور خرج کنند.

سال ۲۰۱۰ در تلاشی که با حمایت هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات انجام شد، کنگره آمریکا این گروه بازاریابی را با هدف افزایش گردشگر ورودی به آمریکا تاسیس کرد. برند یو‌.اس.‌ای سال گذشته ۸٫۹ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا افزود. با وجود این، ترامپ بودجه این آژانس را از بودجه سال ۲۰۱۸ حذف کرده است. سیاست‌های مهاجرتی رییس‌جمهوری آمریکا به کاهش ۱۱میلیارد دلاری سالانه در درآمدهای این کشور منجر شده است.