چمدان: رضا ترکاشوند در نشست خبری با بیان اینکه ۶۵۰ صرافی مجاز زیرنظر کانون صرافان فعالیت می‌کنند گفت: مردم برای تهیه ارز مورد نیاز از جمله برای سفر و ارز دانشجویی باید به این واحدهای مراجعه و از آنها سند سنا دریافت کنند که این سند اعتبار پول آنها خواهد بود.

وی گفت: صرافی‌ها همچنین می‌توانند پرینت شماره سریال‌های فروخته شده را نیز به مشتری ارایه کنند.

  قیمت روز ارز مسافرتی | یوروی مسافرتی باز هم کمی ارزان شد

ترکاشوند با اشاره به بخشنامه اخیر به صرافی‌ها برای تعیین قیمت ۱۰ هزار تومان برای دلار گفت: این تصمیم همزمان با ریزش قیمت ارز بود و نرخی در سطح کف بازار تعیین شد تا دارندگان ارز خانگی که در حال فروش ارز بودند ضرر نکنند که از روز شنبه دوباره دستور داده شد صرافان با همان بازار حرکت کنند.

وی گفت: بعد از تغییر رئیس کل بانک مرکزی این بانک دخالت خود را در بازار ارز به عنوان بازی ساز قطع کرد و بنابراین صرافی‌ها از هیچ جا به شکل بانکی و مانند گذشته ارز دریافت نمی‌کنند و هرمقدار ارز که از مردم بخرند همان را می‌فروشند بنابراین می‌توانند ارز برای فروش نداشته باشند.

ترکاشوند با بیان اینکه بخشی از ارز موردنیاز کشور به صورت نقدی از کشورهای همسایه وارد می‌شود گفت: به همین دلیل بازار ما تحت تاثیر مکانیسم آنها از جمله هرات، سلیمانیه و دوبی است.

دبیرکل کانون صرافان گفت: شعب برخی بانک‌های ملی و ملت از طرف بانک مرکزی مشخص شده تا علاوه بر صرافی‌ها ۲۳ مورد ارز خدماتی مورد نیاز مردم را تامین کنند که صرافی‌ها نیز در این زمینه ارزی را که خریداری می‌کنند برای این خدمات عرضه می‌کنند.

وی درباره اعلام قیمت ارز در سایت‌های مختلف گفت: قرار شده این سایت‌ها بررسی و مجوزشان از سوی بانک مرکزی تایید شود و به زودی مجددا برای تعیین قیمت فعال خواهند شد.