چمدان: فریدون الله یاری مدیر‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان اول آبان ماه از آغاز مرمت کاروانسرای مشجری نائین در کویر شرق استان اصفهان جهت واگذاری به بخش خصوصی و تغییر کاربری آن به مرکز اقامتی و پذیرائی بین راهی خبر داد.

وی گفت: بنای تاریخی کاروانسرای مشجّری یکی از ۶ کاروانسرای بزرگ شهرستان نائین و در ۵۵ کیلومتری شرق انارک حد واسط شهر انارک و روستای چوپانان قرار گرفته که با فاصله ۱۰ کیلومتری از جاده اصلی قرار دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: جبهه ورودی کاروانسرا به صورت طاق نما بوده که در هر طرف سه طاق نمای آجری وجود دارد، همچنین پی‌ها و ازاره‌های دیوارهای نمای بیرونی از سنگ قلوه ساخته شده است.

الله یاری گفت: با پی‌گیری‌های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان و اداره کل میراث فرهنگی استان، جهت جذب سرمایه گذار برای کاروانسراها به عنوان یک ظرفیت باالقوه، این کاروانسرا برای تبدیل به مرکز اقامتی و پذیرایی بین راهی موفق به دریافت موافقت اصولی تغییر کاربری این بنا در سال ۱۳۹۲ و با تکمیل پرونده مجوز احداث آن نیز در سال ۱۳۹۴ جهت سرمایه گذار صادر شده است.

الله یاری تأکید کرد: مرمت‌های اصلی این بنا که توسط استادکاران سنتی مجرب در حال اجرا است شامل ایزوله کامل پشت بام و تعمیر آجرهای فرسوده و شکسته بام و شیب بندی و مرمت ناودان‌ها، مرمت و پی‌بندی دیوارهای فرسوده و نشست کرده، مرمت آجرهای فرو ریخته در قسمت‌هایی از بنا از جمله در پیشانی ورودی نمای اصلی و همین طور ایوان روبروی ورودی اصلی و نیز کف‌سازی بنا است.

این پروژه با پیشرفت حداقل ۴۰ درصد هم اکنون با طرح تأیید شده در حال اجرا است.

ویدئو | آشنایی با کاروانسرای مشجری

کاروانسرای تاریخی «مشجری» در فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری شهر تاریخی انارک از توابع شهرستان نایین در استان اصفهان و در حاشیه‌ی مسیر ترانزیتی – زیارتی اصفهان – مشهد، در فاصله‌ بسیار کمی از معدن تاریخی نخلک (قدیمی‌ترین معدن سرب جهان) در مسیر گردشگری – کویری روستاهای شهرستان خور و بیابانک مانند مصر، بیاضه، گرمه، فرحزاد، ایراج، چوپانان، عروسان و هفت تومان قرار دارد.

هرچند این کاروانسرا از یک‌سو با رشته‌کوهی مرتفع و از سوی دیگر، با تپه‌های رمل احاطه شده، اما در زمین‌های اطراف کاروانسرا، سه حلقه چاه آب شیرین وجود دارد که درختان «کوره گز» در اطراف عمارت را به‌خوبی حفاظت می‌کنند. از سوی دیگر، وجود یک منطقه‌ حفاظت‌شده‌ جانوری (یوز نایاب ایرانی) جایگاه و موقعیت این کاروانسرای ارزشمند را بیشتر کرده است.

  آبشار نمکی و اقامت‌گاه‌های رویایی برای اقامت در دل کویر | لذت کافه رفتن در کنار حوضچه‌های آبی نمکی