چمدان : بحث عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران چندی پیش بحثی داغ میان اهالی حمل و نقل هوایی شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی و دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی قاطعانه تاکید کردند که عبور آمریکایی‌ها از آسمان ایران بر اساس معاهده شیکاگو ممنوعیتی ندارد.

عبور آمریکایی‌ها از آسمان ایران

رضا جعفر زاده سخنگوی سازمان هواپیمایی درباره علت ورود هواپیمای آمریکایی به آسمان ایران می‌گوید: ایالات متحده آمریکا مانند ایران عضو کنوانسیون شیکاگو (معاهده هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی) است و به همین دلیل عبور هواپیماهای تجاری این کشور از آسمان کشورمان طبق مقررات ممنوع نیست.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز با بیان اینکه هیچ ممنوعیتی برای عبور هواپیماهای تجاری و یا مسافری آمریکایی در آسمان ایران وجود ندارد گفت: تنها عبور هواپیماهای رژیم صهیونیستی از مرز هوایی ایران ممنوع است و هر کشوری که به رسمیت شناخته شود می‌تواند از آسمان ایران عبور کند.

وی عبور هواپیماهای تجاری و یا مسافری را منوط به پرداخت عوارض دانست و گفت: میزان پرداخت عوارض بستگی به مدل و توناژ هواپیما دارد و این میزان عوارض از طریق یک قانون خاص تعیین و دریافت می شود.

سامانی گفت: خلبانان بعد از انجام هماهنگی‌های لازم وارد آسمان ایران می شود.

هشدار اداره هوانوردی آمریکا درباره عبور از آسمان ایران

روز گذشته پس از مدتی از انتشار خبر عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران، اداره هوانوردی آمریکا اعلام کرد با تمدید هشدار سالانه به هواپیماهای عبوری از ایران به آن‌ها توصیه کرده در عبور از آسمان ایران احتیاط به خرج دهند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه «اداره خدمات هوایی» که زیرمجموعه «اداره فدرال هوانوردی» آمریکاست با اشاره به افزایش تنش در روابط میان ایالات متحده و ایران عنوان شده است که خطوط هوایی باید این مسئله و همچنین احتمال تردد هواپیماهای نظامی در آسمان ایران به واسطه درگیری‌های سوریه را در نظر بگیرند.

واکنش سازمان هواپیمایی به بیانیه اداره هوانوردی آمریکا

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به خبر منتشر شده در خصوص هشدار اداره هوانوردی فدرال آمریکا مبنی بر عدم عبور هواپیماها از آسمان ایران گفت: نوتامی که ظرف روزهای اخیر توسط رسانه‌های خارجی منتشر و بزرگنمایی شده است مربوطه به سال ۲۰۱۷ بوده و سازمان هواپیمایی کشوری آمریکا نیز تاکنون در خصوص تمدید آن اطلاعیه‌ای صادر نکرده است.

رضا جعفرزاده با تاکید بر اینکه رسانه‌ها موضوع را جدی نگیرند، اظهار داشت: تعامل حداکثری بین بخش‌های لشکری و کشوری در خصوص عبور ایمن پرواز هواپیماهای کشورهای متعاهد از آسمان ایران غیرقابل انکار است و این نوتام و اطلاعیه صرفا یک توصیه داخلی بوده و این چنین اطلاعیه‌های هوانوردی برای فضای دیگر کشورها نیز توسط آمریکا صادر شده است.

وی افزود: انتخاب عبور از آسمان کشورها، تابع چند فاکتور از جمله کاهش آلایندگی زیست محیطی جهت مصرف سوخت کمتر و دیگری صرفه و صلاح اقتصادی و امن بودن و سرویس دهی که موجب جلب رضایت پروازهای عبوری است و ایران جامع همه این خصوصیات است.

جعفرزاده تصریح کرد: موضوع ناامنی و بزرگنمایی رسانه‌های غربی عملا خدشه‌ای به باور پروازهای عبوری و استفاده کنندگان از فضای ایران نخواهد داشت و بهتر است رسانه‌های خارجی التهاب آفرینی نکنند و رسانه‌های داخلی نیز موضوع را جدی نگیرند.

آمریکا نمی‌تواند عبور از آسمان ایران را محدود کند

علیرضا منظری معاون سابق سازمان هواپیمایی نیز در واکنش به این بیانیه آمریکا گفت: طبق موافقت‌نامه‌های بین‌المللی پروازهای عبوری از فضای کشورهای متعاهد عضو باید برقرار باشد و هر کشوری موظف است فضای هوایی خود را برای عبور هواپیماهای سایر کشورهای عضو فراهم کند.

به گفته وی، آنچه که از سوی دولت ایالت متحده آمریکا مطرح شده در رابطه با این موافقت‌نامه یا چگونگی اجرای آن سیاست جدیدی به وجود نمی‌آورد و این دولت تعیین تکلیف خاصی انجام نداده است.

  تمدید هشدار سالانه آمریکا به هواپیماهای عبوری از ایران | هیچ مسیر ایده‌آلی در آن منطقه وجود ندارد! | عراق یا ایران ؛ خودتان انتخاب کنید

نماینده سابق ایران در ایکائو ادامه داد: دولت آمریکا در این دستورالعمل فقط به هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی یا هواپیماهای نظامی آمریکا هشدار داده که با توجه به مشاجرات سیاسی بین دو کشور برای عبور از آسمان ایران احتیاط به خرج داده یا از مسیرهای دیگری استفاده کنند.

منظری با بیان این‌که هر کشوری آزاد است طبق رویه‌های بین‌المللی برای اتباع خود دستورالعمل‌هایی را صادر کند، اظهار کرد: این دستورالعمل به مفاد موافقت‌نامه بین‌المللی در این زمینه خدشه‌ای وارد نمی‌کند در نتیجه این مساله وارد بحث اعمال تحریم بر کشورهای دیگر در رابطه با عبور از فضای کشور نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می‌تواند به منظور وارد کردن فشاری جدید به صنعت هوایی ایران کشورهای دیگر را تهدید به تحریم کند تا از آسمان ایران عبور نکند به ایسنا گفت: طبق قواعد بین‌المللی نمی‌توان سایر کشورها یا شرکت‌های هواپیمایی را از عبور از فضای هوایی کشور خاصی منع کرد. هرچند جهان عدم پایبندی آمریکا به قواعد بین‌المللی را پیش از این تجربه کرده اما به نظر نمی‌رسد در این رابطه خاص امکان ایجاد تحریمی جدید وجود داشته باشد.

  ماجرای عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران | هواپیماهای ایران هم می‌توانند از آسمان آمریکا عبور کنند؟ | فقط اجازه فرود نمی‌دهیم