چمدان: ورود تلفن همراه یا موبایل به ایران ۲۵ ساله شد. ۱۹ مردادماه سال ۱۳۷۳ گوشی تلفن همراه در ایران عرضه شد و براساس برخی گزارشات نخستین بار به طور نمادین به برخی از اعضای دفتر دولت داده و عرضه عمومی آن آغاز شد.

برخی گوشی‌های تلفن همراه هر چند این روزها نیز به دلیل وضعیت اقتصادی کشور کالایی لوکس محسوب می‌شوند اما زمان ورودش به طور قطع و تا سال‌ها نمادی از زندگی لوکس صاحبش بود. هنوز هم خط‌های قدیمی سیم‌کارت‌های ارائه شده اپراتور نخست کشور نماد دارندگی محسوب می‌شود و با وجود همه گیر شدن تلفن همراه، این وسیله همچنان جلب توجه می‌کند و بخشی از تاریخ تکنولوژی در ایران را رقم زده است.

اما در یکی از موزه‌های کشور دستگاهی وجود دارد که نام تلفن همراه دارد، آن هم برای زمانی که سال‌ها پیش از اختراغ موبایل است. این دستگاه که به تلفن همراه ناصرالدین شاه معروف است یک تلفن با قابلیت همراه بردن در سفرهاست تا در صورت لزوم به خطوط موجود وصل شود. این تلفن دارای راهنمای فارسی و ساخت کارخانه «البیس» شهر زوریخ است، هر چند منبع معتبری به ویژگی و داستان‌های این تلفن ویژه نپرداخته است.

گوشی تلفن همراه اما در اوایل دهه ۷۰ شمسی وارد ایران شد. تلفن همراه سال ۱۳۷۲ و با ۲۰ سال تاخیر وارد ایران شد. تا سال ۱۹۹۱ تنها استفاده از تلفن همراه مکالمه صوتی بود و بس. تنها یک سال بعد در سال ۱۹۹۲ اولین پیامک فرستاده شد که به تاریخ شمسی می‌شود سال ۱۳۷۳ این در حالی است که اولین پیامک در ایران با هشت سال تاخیر یعنی سال ۱۳۸۱ ارسال شد. در ابتدا استفاده از سرویس پیام کوتاه ملزم به ثبت‌نام برای این سرویس بود و مشترکان برای استفاده از سرویس پیام کوتاه باید به دفاتر مخابرات مراجعه کرده و با پر کردن فرم مربوطه این سرویس را فعال می‌کردند.

گوشی زیمنس که از آن به عنوان نخستین گوشی وارد شده به ایران نام می‌برند

نوکیا اولین شرکتی بود که گوشی تلفن همراه را به ایران آورد. پس از آن زیمنس، آلکاتل، اریکسون و صاایران شرکت‌هایی بودند که به ارائه گوشی تلفن همراه در ایران پرداختند. گوشی‌های اولیه به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم نداشتند و همه بزرگ و سنگین بودند. در ابتدا قیمت گوشی‌های تلفن همراه بسیار بالا بود.

2110 نوکیا که برخی آن را نخستین گوشی وارد شده به ایران می‌دانند

از برندهای مختلفی به عنوان نخستین گوشی‌های بازار ایران نام برده می‌شود ؛ هر چند احتمال داده می‌شود نوکیا جزو نخستین گوشی‌ها بوده باشد. با وجود تاخیر ۲۰ سال در ورود گوشی تلفن همراه به ایران، اما با ایجاد بازار خصوصی فروش گوشی‌های تلفن همراه، این تکنولوژی به سرعت در ایران رشد و پای خود را به زندگی روزمره ایرانیان باز کرد.

بخشی از گوشی‌های نسل اول وارد شده به ایران