چمدان : جزایر گالاپاگوس مجمع‌الجزایری آتشفشانی و بخشی از جمهوری اکوادور است. در جزیره سن‌کریستوبال این مجمع‌الجزایر، ۸ هزار نفر دست‌کم با ۴ هزار شیردریایی کنار هم زندگی می‌کنند.

این جزایر که در فاصله هزارکیلومتری از سواحل اکوادور قرار دارند به‌ عنوان بهشت بزرگ تنوع‌زیستی زمین شناخته می‌شوند و در حقیقت، چارلز داروین در سفر به گالاپاگوس، نظریه معروف فرگشت را مطرح کرد. امروزه در این جزایر هزاران کوسه، لاک‌پشت‌های غول‌پیکر، ایگوآنا و بسیاری از گونه‌های درمعرض خطر انقراض زندگی می‌کنند.

اما این سایت طبیعی میراث جهانی یونسکو در حال حاضر با خطر یک تناقض ویژه مواجه است. به‌طوری‌که دولت اکوادور با افزایش تعداد پروازها خیل عظیمی از گردشگران را به این کشور جذب کرده است اما همزمان در تلاش است از هجوم گردشگران به جزایر گالاپاگوس جلوگیری کند. با وجود این به‌ دلیل بحران اقتصادی راه‌حل عجیبی را برای محدود کردن گردشگران برگزیده که درآمد حاصل از این جزایر کاهش نیابد.

سال ۲۰۱۷ صنعت گردشگری در جهان به‌طور متوسط ۷ درصد افزایش یافت که این رقم در اکوادور برابر با ۱۴درصد (۱٫۶ میلیون بازدیدکننده) و سهم گالاپاگوس از این تعداد ۲۴۵ هزار گردشگر بود. این درحالی است که بسیاری از ۱٫۶ میلیون گردشگری که در سال ۲۰۱۷ به این کشور سفر کردند از شیفتگان این جزایر بودند که به‌دلیل ورود محدود به این مناطق با وجود پرداخت هزینه‌های سفر به اکوادور موفق نشدند از این سایت میراث جهانی بازدید کنند.

قوانین محدودیت ورود به مناطقی که با تعداد بالای گردشگران مواجه‌اند اتفاق تازه‌ای نیست اما تفاوتی که درمورد گالاپاگوس وجود دارد این است که انتخاب گردشگرانی که اجازه ورود به این مجمع‌الجزایر را دارند براساس توجه به طبیعت و دغدغه‌های این مسافران به مسائل محیط‌زیستی انجام نمی‌شود، بلکه هر گردشگری که جیب پرپول‌تری داشته باشد می‌تواند به این جزایر راه ‌یابد. این قانون جدید، گالاپاگوس را در معرض خطری جدی قرار می‌دهد زیرا ممکن است کسانی که توان پرداخت هزینه‌های بالای این سفر را دارند از نوع طبیعت‌گردان دوستدار محیط‌زیست نباشند و گونه‌های جانوری و گیاهی ساکن در این زیستگاه بزرگ را در معرض خطر قرار دهند.

در نوار آتشفشانی گالاپاگوس ۱۹ جزیره بزرگ و کوچک وجود دارند که برای ورود به آن‌ها ۱۰۰ دلار مالیات پرداخت می‌شود. به‌علاوه، رزرو هتل پیش‌از ورود ضروری است که بنابرگزارش خبرگزاری فرانسه هزینه متوسط اقامت در این هتل‌ها برای یک‌هفته بین ۲ هزار تا ۷هزار دلار است و هزینه پرواز داخلی رفت‌وبرگشت از شهرهای کوییتو و گوآیاکوییل حدود ۴۰۰ دلار است.

این هزینه‌های بالا سبب شود که خودبه‌خود طبیعت‌گردان حافظ محیط‌زیست که معمولا با هزینه‌های اقتصادی سفر می‌کنند از فهرست گردشگران گالاپاگوس حذف شوند.