چمدان : وقتی غواصان زیر ماسه‌های عمق آب‌های ساحلی عمان در اقیانوس هند این اسطرلاب را پیدا کردند یقین داشتند که به کشف با ارزشی رسیده‌اند، اما حتی آن‌ها هم هرگز تصور نمی‌کردند دستگاهی که یافته‌اند تا این حد نادر باشد.

این اسطرلاب که مربوط به سال‌های ۱۴۹۵ تا ۱۵۰۰ میلادی است قدیمی‌ترین ابزار دریانوردی در جهان است که با صفحه‌ای به قطر ۱۷٫۵ سانتیمتر و ضخامت ۲ میلیمتر در گذشته برای اندازه‌گیری ارتفاع آفتاب در طول سفرهای بزرگ دریایی استفاده می‌شد.

قدیمی‌ترین ابزار دریانوردی جهان طی ماموریتی اکتشافی به سرپرستی دیوید میرنز در سال ۲۰۱۴ کشف شد. اعتقاد بر این است که این ابزار متعلق به کشتی اِسمرالدا (زمرد) است. اسمرالدا (زمرد) یکی از کشتی‌های دریانورد معروف پرتغالی واسکو دا گاما است که به‌ عنوان اولین دریانوردی شناخته می‌شود که از اروپا به هند سفر کرده است.

  کشف گورستان کشتی‌های باستانی در اعماق دریای سیاه
واسکو دا گاما، دریانورد و اکتشاف‌گر معروف پرتغالی که به‌عنوان اولین دریانوردی شناخته می‌شود که از اروپا به‌سوی هند سفر دریایی کرد

 

 

دو رخ اسطرلابی که به‌عنوان قدیمی‌ترین ابزار دریانوردی تاکنون کشف‌شده در جهان شناخته می‌شود

 

به‌لطف اسکنر لیزری، خطوطی که صفحه اسطرلاب را با زاویه ۵ درجه از هم جدا می‌کنند نمایان شدند

 

  واژه‌های «الله» و «علی» روی لباس مردگان وایکینگ | دریانوردان اسکاندیناوی مسلمان بودند؟

کشتی زمرد در طول طوفانی که سال ۱۵۰۳ در اقیانوس هند رخ داد غرق شد. سه سال قبل، باستان‌شناسان دریایی ۳ هزار یافته باستان‌شناختی از جمله این اسطرلاب ارزشمند را در آب‌های ساحلی عمان کشف کردند.

دیوید میرنز در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی می‌گوید: «واقعاً یافتن چیزی تا این حد نادر افتخار بزرگی است. شی‌ءای که از نظر تاریخی برای جامعه باستان‌شناختی بسیار مهم است.»

در وهله نخست، روی این اسطرلاب یک نشان پرتغالی دیده شد و پس از بررسی‌های بیشتر، نماد شخصی دُم مانوئل اول، پادشاه پرتغال شناسایی شد. این علامت تائید می‌کند که اسطرلاب کشف‌شده مربوط به حدود سال ۱۵۰۰ میلادی است.

پس‌ از تحقیقات بیشتر روی اشیای به‌دست‌آمده از طریق اسکن لیرزی، دانشمندان دانشگاه وارویک در انگلستان با قطعیت اعلام کردند که این اسطرلاب مربوط به همان دوره است. به‌ لطف اسکنر لیزری، خطوطی که صفحه اسطرلاب را با زاویه ۵ درجه از هم جدا می‌کنند نمایان شدند.

میرنز ادامه می‌دهد: «می‌دانیم که این اسطرلاب باید قبل از سال ۱۵۰۲ ساخته شده باشد. چون کشتی زمرد در این سال لیسبون را ترک کرد. همچنین می‌دانیم که دم مانوئل تا سال ۱۴۹۵ شاه نشده بود. بنابراین اگر این ابزار مربوط به زمان قبل از این تاریخ باشد نمی‌تواند نشان شاه مانوئل را داشته باشد. به‌هر رو معتقدیم که تاریخ این ابزار دریانوردی بین ۱۴۹۵ تا ۱۵۰۰ است حتی اگر ندانیم تاریخ دقیق آن چیست.»