چمدان: ردیف‌های یکسان از ساختمان‌های قلعه‌ مانندی که با تپه‌ها و جنگل‌ها احاطه شده‌اند. اشتباه نکنید؛ این صحنه آغازین تازه‌ترین فیلم دیزنی نیست، بلکه تمام این ساختمان‌ها که به سبک گوتیک بنا شده‌اند، واقعی و جدید هستند اما همه آنها خالی از سکنه‌اند و شهر متروکه‌ای را تشکیل داده‌اند.

این شهر متروکه که برج الباباز نام دارد شهرکی مسکونی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار است که نزدیک مودورنو در شمال‌‌غربی ترکیه در میانه راه استانبول و آنکارا قرار دارد.

زمانی‌که گروه املاک ساروت، سازندگان این شهرک در سال ۲۰۱۸ با مشکلات مالی جدی مواجه شدند، صدها ویلای قلعه‌ مانند، نیمه‌ساخته و متروکه به حال خودشان رها شدند.

  آنتالیا فقط ساحل نیست │ معبد اُلیمپوس و شعله‌های جاودانه را هم ببینید
  کلیسای غوطه‌ور در دریاچه ایزنیک در ترکیه│ کاوش دریایی در شهر باستانی نیقیه؛ ۱۶۰۰ سال بعد

عملیات ساخت و توسعه شهرک برج الباباز که شامل ۷۳۲ خانه شبیه به هم به‌سبک شاتوهای گوتیک فرانسوی است در سال ۲۰۱۴ آغاز و پیش‌بینی شد که هریک از این شاتوها به قیمت بین ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دلار آمریکا به فروش برود و انتظار می‌رفت که سرمایه‌داران ثروتمند کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس در این ویلاها سرمایه‌گذاری کنند.

در ابتدا طرح به‌خوبی اجرا ‌شد اما به‌مرور زمان، این سرمایه‌داران سرمایه‌هایشان را از این پروژه خارج کردند و بعضی از فروش‌ها لغو شد.

تاکنون از کل این ساختمان‌های قلعه‌مانند ۵۸۷ خانه به اتمام رسیده است و درنهایت پروژه با ۲۷ میلیون بدهی متوقف شد. توسعه‌دهندگان این شهرک متروکه می‌گویند که اگر فقط ۱۰۰ خانه را بفروشند می‌توانند کل بدهی‌هایشان را پرداخت کنند.

  فیلم و تصاویر کشف قلعه ۳ هزار ساله زیر دریاچه وان ترکیه | آیا آتلانتیس پیدا شده است؟