چمدان: قصر میسور در مرکز شهر میسور از سوی شرقی به تپه‌های چامبوندی چشم‌انداز دارد. میسور را غالبا به‌ عنوان شهر قصرها می‌شناسند به‌ طوری‌ که این قصر یکی از هفت کاخ بزرگ این شهر است. اما اغلب این کاخ به‌ عنوان‌ قصر اصلی ارگ قدیم معرفی می‌شود. یادورایا، اولین راجای پادشاهی میسور اولین کاخ داخل ارگ قدیم را در قرن چهاردهم میلادی بنا کرد.

این کاخ در طول زمان بارها تخریب و کا‌خ‌های جدیدی جای آن بنا شد. هنری اروین، معمار انگلیسی سده نوزده میلادی، سازه‌ای را که درحال حاضر به‌ عنوان قصر میسور در ارگ قدیم وجود دارد بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۱۲ و درپی آتش‌سوزی ساختمان قبلی با هزینه ۳۰ میلیون دلار کنونی بنا کرد.

  معبدی با طولانی‌ترین راهرو میان معابد هندوستان | جاذبه‌ای که رد راما و سیتا را می‌توان در آن دید

این کاخ بعد از تاج‌ محل دومین جاذبه بزرگ گردشگری در هند است به‌ طوری‌ که سالانه بیش‌ از ۶ میلیون بازدیدکننده از آن دیدن می‌کنند.

قصر میسور در دهه ۳۰ میلادی بزرگ‌تر شد و بال تالار بارگاه عمومی به آن اضافه شد.

سبک معماری گنبدهای این کاخ به‌سبک هندی‌اسلامی است و خود سازه ترکیبی از سبک‌های گوتیک، راجپوت، گورکانیان و هندو است. این ساختمان سه طبقه از سنگ گرانیت خاکستری با گنبدهای مرمر صورتی ساخته شده است و ساختمان برجی به ارتفاع پنج طبقه دارد. این کاخ با باغی وسیع و سه دروازه ورودی احاطه شده است.

دروازه شرقی در مدت جشن‌های خاص و رسمی باز می‌شود. دروازه جنوبی، دروازه عمومی است و دروازه غربی هم معمولا برای جشن دهه هندو باز می‌شود.

  ملکه چاه‌پله‌های هندوستان│رانی‌کی‌واو؛ آب‌انبار سبک هندی
  هند دو تاج‌ محل دارد؟ | مقبره بی‌بی در هند؛ تاج‌محلی دیگر│ شاه بی‌پول برای مادرش سنگ‌تمام نگذاشت!
  گزارش چمدان از بزرگ‌ترین رصدخانه تاریخی جهان | شگفتی گردشگران از مرتفع‌ترین ساعت آفتابی دنیا
  مجسمه‌هایی با الهام از داستانی در مثنوی‌ معنوی مولانا در هند | معبد آکشاردام با داستان کلیله و دمنه در دهلی
  یادبود فیلسوف باستانی شبه‌ قاره هند که میان دو دریا قد برافراشته است