چمدان: تکیه معاون‌الملک، بنایی تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار که به دستور حسن‌خان معینی معروف به معاون‌الملک ساخته شده‌است، یکی از مهم‌ترین بناها در بافت تاریخی کرمانشاه به حساب می‌آید.

نکته بارز در این تکیه که «معمار محمد» معروف به معمار سیاه  آن را بنا کرده، کاشیکاری‌های گسترده، زیبا و متنوع آن است، کاشی‌کاری‌هایی که توسط استاد حسن کاشی‌پز تهرانی با کمک استاد حسن خطاط کرمانشاهی و استاد سید ابوالقاسم مانی خلق شده‌اند.

تابلوهای کاشی کاری این بنا که تصاویر مختلفی از جمله مراسم عزای حسینی، پادشاهان ایران، ماجرای برتخت نشستن مختار، نقوش مربوط به ایران باستان و همچنین تصویر مشاهیر و بزرگان کرمانشاه را نشان می‌دهد، غوغایی از رنگ و تصویر در این تکیه به وجود آورده‌است.

تکیه معاون‌الملک از سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه ساخته شده‌ است. حسینه دو طبقه این تکیه با طاق‌ها و ارسی‌های هلالی، دو فرشته منقوش بر روی کاشی‌کاری‌‌ها دارد که ازنقوش طاق بستان الهام گرفته‌شده‌است، تابلو‌های کاشیکاری این حسینه علاوه بر فرشتگان تصاویر دیگری همانند تابلویی از مراسم عزای حسینی را نیز به نمایش درآورده‌ است، بیشتر نقاشی‌های این بخش از تکیه به سبک قهوه‌خانه‌ای است.

بخش دیگر این تکیه را زینبیه تشکیل می‌دهد که عمارتی مسقف و ۸ ضلعی است که طبقه دوم آن محل جلوس بانوان بوده‌است، گنبد این تکیه نیز برروی بخش زینبیه قرار دارد، ۱۸ تابلو نقاشی شده بر روی کاشی دیوارهای این بخش را پوشانده است.

اما بزرگترین قسمت تکیه معاون‌الملک را عباسیه تشکیل می‌دهد، این بخش از تکیه معمولا برای تعزیه خوانی استفاده می‌شده‌ است، در بخش جنوبی عباسیه ایوانی با دو ستون بزرگ و اشکال مارپیچی قرار دارد.

در عباسیه نیز تابلوهای کاشی‌کاری با تصاویری از پادشاهان ایرانی، نقوش مربوط به دوره باستان، مراسم محتشم خوانی، تابلویی از داستان حضرت یوسف و بارگاه حضرت سلیمان دیده می‌شود.

تکیه معاون‌الملک در خیابان حداد عادل در کرمانشاه واقع شده‌است.