چمدان : وقتی برای اولین‌بار گروهی از پژوهشگران این سازه‌های عجیب سنگی را وسط زمین‌های آتشفشانی عربستان شناسایی و برای بازدید از نزدیک آن‌ها از دولت این کشور درخواست مجوز کردند، دولت سعودی وجود این دروازه‌ها را تکذیب کرد.

اکنون به‌لطف سیستم نقشه‌های ماهواره‌ای گوگل مجموعه‌ای متشکل از ۴۰۰ دروازه سنگی عجیب در زمین‌های آتشفشانی حُرَت خیبر در شمال مدینه کشف شده است.

به‌گفته پروفسور دیوید کندی، استاد استرالیایی دانشگاه آکسفورد که نتایج یافته‌هایش را در نشریه Arabian Archeology and Epigraphy منتشر کرده است، درحال حاضر نمی‌توان هیچ توضیحی درباره این سازه‌های اسرارآمیز که از بالا شبیه به درهای بزرگی به‌نظر می‌رسند، ارائه کرد.

سازه‌های عجیب سنگی وسط زمین‌های آتشفشانی عربستان

به‌گزارش روزنامه ایندیپندنت، بعضی از این دروازه‌های سنگی دیوارهایی به ارتفاع سه متر- از نیمر‌خ افقی- دارند و طول بقیه آن‌ها بین ۱۳ تا ۵۱۸ متر است. پژوهشگران این فرضیه را مطرح کرده‌اند که صحرانشینان و قبایل باستانی این منطقه بین ۲ هزار تا ۹ هزار سال قبل این سازه‌ها را ساخته‌اند.

کندی در این‌خصوص می‌گوید: «عادت داریم که عربستان سعودی را فقط مثل بیابانی بزرگ تصور کنیم اما در عمل، این کشور از منظر باستان‌شناسی جواهری بزرگ است که باید شناسایی و نقشه‌برداری شود.»

این اشکال دروازه‌مانند در سطح خاک دیده نمی‌شوند اما به‌محض‌اینکه از سطح زمین فاصله می‌گیریم به‌طور چشمگیری قابل تشخیص‌اند.

زمین‌های آتشفشانی حُرَت خیبر در شمال مدینه و در فاصله ۸۸۵ کیلومتری از ریاض

در دهه بیستم قرن گذشته، سازه‌های مشابهی در عربستان کشف شد. اعتقاد بر این بود که بادیه‌نشینان برای شکار جانوران از این سازه‌ها استفاده می‌کردند اما در مورد این کشف جدید که در زمین‌های آتشفشانی در فاصله بیش‌از ۸۸۵ کیلومتری از ریاض قرار دارند هیچ قطعیتی وجود ندارد و هنوز نمی‌توان هیچ توضیحی درباره استفاده آن‌ها ارائه کرد.

کندی ادامه می‌دهد: «به‌نظر نمی‌رسند گورستان یا جایی برای اسکان و حتی تله برای شکار جانوران باشند. به بیانی ساده نمی‌دانیم چه هستند و باید منتظر بررسی‌های بیشتر باشیم.»

این اشکال دروازه‌مانند در سطح خاک دیده نمی‌شوند اما به‌محض‌اینکه از سطح زمین فاصله می‌گیریم به‌طور چشمگیری قابل تشخیص‌اند