چمدان : تولد این بنا در دوره زندیه رقم خورد. سیدابوالحسن خان بیگلربیگی حاکم کرمان در سال ۱۱۵۹ شمسی این عمارت را در باغی در محله زریسف کرمان بنا می‌کند.

۱۱ سال ساخت این بنا به طول می‌انجامد تا عمارت مشهور به باغ آقا با مقرنس‌کاری‌ها، کاشی‌کاری‌ها، ستون‌های سنگی و تزئینات گچبری در خور حاکم کرمان می‌شود.

مقرنس‌کاری عمارت باغ آقا | عکس: آیسان زرفام

سال‌های متمادی این عمارت محل سکونت حاکم کرمان بود تا آنکه در روایات مربوط به حمله هولناک آقا محمد خان نام این عمارت در تاریخ دوباره مطرح می‌شود.

به گفته محمدعلی گلاب زاده پژوهشگر تاریخ و رئیس سابق موسسه فرهنگی کرمان شناسی،  لطفعلی خان زند که به پشت دروازه‌های کرمان می‌رسد، سیدابوالحسن خان بیگلربیگی برایش پیغام می‌فرستد که صلاح نیست به مرکز شهر بیاید و خانه باغ محله زریسف را پیشکش خان زند می‌کند تا در آنجا پنهان شود.

اگر لطفعلی خان می‌پذیرفت و عمارت باغ آقا را ماوای خود می‌کرد شاید در کرمان دریای خون راه نمی‌افتاد اما افسوس که تاریخ جور دیگری رقم می‌خورد.

عکس: آیسان زرفام

سال‌ها گذشت انگلیسی‌ها هندوستان را (که پاکستان هم جزئی از آن بود) در اختیار گرفتند و شرق ایران برایشان اهمیتی خاص پیدا کرد چرا که  دروازه هندوستان به حساب می‌آمد.

در این هنگام است که ژنرال پرسی سایکس مامور می‌شود که کنسولگری انگلستان را در کرمان برپا کند. او با خواهرش به کرمان می‌آیند و عمارت باغ آقا را برای کنسولگری خریداری‌ می‌کنند.

کاشی‌کاری‌های عمارت باغ آقا – عکس: آیسان زرفام

اما مدتی بعد پای نفت که وسط می‌آید سرنوشت عمارت هم مانند سرنوشت همه ایران تغییر می‌کند و از آن پس همانند هرچیز دیگری در ایران، داستان این عمارت هم عوض می‌شود.

ساختمان کنسولگری به شرکت نفت-ایران و انگلیس واگذار شده و از آن روز تاکنون نفت با سرنوشت عمارت گره ‌می‌خورد و دوره‌ای جدید از حیات این عمارت آغاز می‌شود.

عمارت باغ آقا در حال تبدیل شدن به موزه نفت است | عکس: آیسان زرفام

در سال ۱۳۲۹ که نفت ملی می‌شود عمارت نیز به شرکت نفت واگذار می‌شود، عمارتی که کم‌کم در اطراف آن خانه‌های سازمانی شرکت نفتی‌های کرمان جای گرفته‌است.

عمارت در همه این سال‌ها پا برجا می‌ماند، تا آنکه عاقبت در سال ۱۳۹۴ مالک عمارت یعنی  شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به همراه دفتر موزه‌ها و اسناد وزارت نفت تصمیم به مرمت این بنا می‌گیرند.

موزه نفت شرق کشور به زودی افتتاح می‌شود | عکس: آیسان زرفام

عمارت باغ آقا این روزها مراحل آخر مرمت خود را می‌گذراند، مقرنس‌ دوباره جان گرفته، کاشی‌ها دوباره رنگ گرفته و به زودی عمارت باغ آقا با آن سرگذشت پر فراز و نشیبش موزه نفت منطقه شرق ایران می‌شود.

عمارت باغ آقا در حال مرمت است | عکس: آیسان زرفام