چمدان: ولی تیموری معاون گردشگری در مورد آمار گردشگران ورودی به کشور گفت: گردشگری یکی از ابزارهایی است که کمک می کند افراد واقعیت‌ها را ببینند، به‌رغم فشارهایی که در ماه‌های گذشته ایجاد شده است، کنجکاوی گردشگران خارجی برای بازدید از ایران و آشنایی با مردم و جامعه با نشاط کشورمان بیشتر شده است.

او ادامه داد: در ۸ ماه نخست سال ۹۷، گردشگری ورودی به ایران ۵۷ درصد رشد داشته است، تعداد کل گردشگران ورودی به ایران سال گذشته ۵ میلیون و ۱۱۳ هزار نفر بود این در حالی است که در ۸ ماه نخست امسال ما میزبان ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار گردشگر بوده‌ایم.

تیموری در پاسخ به این سوال که آیا گرانی نرخ ارز منجر به رشد گردشگری ورودی شده است، توضیح داد: هزینه‌ها و قیمت تمام شده بسته سفر یکی از عوامل رقابت‌پذیری مقاصد گردشگری است، افزایش نرخ ارز در ورود گردشگران خارجی به کشورمان بی‌تاثیر نبوده است، اما اقدامات و برنامه‌های خوبی نیز برای جذب گردشگران خارجی صورت گرفته است که تاثیر بسزایی در این روند داشته است.

معاون گردشگری در برنامه حالاخورشید اضافه کرد: گردشگری عاملی بسیار مهم در معرفی کشورمان و ارائه تصویر واقعی از ایران به مردم جهان است، گردشگران بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی پس از سفر به ایران و در بازگشت به کشور خودشان از واقعیت‌هایی که در ایران دیده‌اند در فضای مجازی سخن می‌گویند.

او یادآور شد: یکی از دلایل و ابزارهای موثر در جذب گردشگران میهمان نوازی و تعامل ایرانی‌ها است.

تیموری در مورد ترکیب گردشگران ورودی به کشور گفت: در همه جای دنیا و حتی در بهترین مقاصد گردشگری، بیشترین حجم گردشگران را گردشگران کشورهای همسایه‌  تشکیل می‌دهند، ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم و گردشگران کشورهای همسایه عراق، آذربایجان و ترکیه بیشترین حجم گردشکران ورودی به کشورمان را در اختیار داشته‌اند.

معاون گردشگری اضافه کرد: ۲میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر از این ۳ کشور وارد ایران شده‌اند، این گردشگران عموما با اهداف تلفیقی زیارتی، تفریحی و گردشگری سلامت به ایران سفر کرده‌اند، ایران برای گردشگران اروپایی و آمریکایی، مقصدی فرهنگی محسوب می‌شود و آمار گردشگران ورودی از آمریکا و اروپا به کشورمان مشخص است.