چمدان : از سمت شهداد در استان کرمان که به سمت بیابات لوت بروید با پدیده طبیعی زیبایی در دل کویر روبرو می‌شوید.

«کلوت‌ها» یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و دلایل ثبت جهانی کویر لوت هستند، این سازه‌های عظیم طبیعی از جنس سنگ، خاک و ماسه‌ در اثر فرسایش همانند یک شهر با ساختمان‌های بزرگ به نظر می‌آیند اما وقتی به این سازه‌های منحصر به فرد نزدیک می‌شوید اثری از شهر نیست بلکه تنها سازه‌های بزرگ و با اشکال جالب و گوناگونی وجود دارد که از دور شبیه ساختمان‌های عظیم‌الجثه و متروک به نظر می‌آیند.

عکس: آیسان زرفام

 

وجود این سازه‌ها سبب شده که این بخش از بیابان لوت بسیار پر طرفدار باشد به طوری که گردشگران از راه‌های دور نزدیک به این منطقه می‌آیند تا تجربه حضور در کویر را با دیدن کلوت‌ها پیوند بزنند.

عکس: آیسان زرفام

اغلب گردشگران دوست دارند که شب را در کویر کمپ بزنند و از دیدن ستاره‌های آسمان کویری را لذت ببرند. به هر حال چه شب در دل کویر اقامت کنید یا به شهر بروید حضور در میان کلوت‌ها در زمان طلوع آفتاب تجربه بی‎نظیری خواهد بود.

عکس: آیسان زرفام

با تحویل شب به نور نارنجی و زیبای طلوع خورشید، کلوت‌ها یک به یک در زیر آفتاب روشن می‌شوند و حال و هوای زیبایی برای تماشاگران به وجود می‌آورند.

عکس: آیسان زرفام

اقامت در لوت

در شهداد اقامتگاه بومگردی وجود دارد. علاوه بر آن، فاصله کلوت‌ها تا شهر کرمان حدود یک ساعت و سی دقیقه است بنابراین گردشگران می‌توانند از هتل‌ها و مراکز اقامتی کرمان نیز استفاده کنند.

عکس: آیسان زرفام

همچنین در برخی بخش‌های خود بیابان نیز قسمت‌هایی برای کمپ زدن تعبیه شده‌است و یک اکو کمپ نیز آماده پذیرایی از گردشگران است.

عکس: آیسان زرفام

 

عکس: آیسان زرفام

نقشه مسیر را در تصویر زیر تعقیب کنید.