چمدان : ساختن شهر جدید در فاصله نزدیک به شهر قدیمی از دیرباز بین مردم نقاط مختلف جهان رواج داشته است و پدیده تازه‌ای نیست. اما تاکنون فقط مردم شهر به شهر جدید می‌رفتند. این درحالی است که شهر کوچک کرونا در شمال سوئد که با ۱۸هزار جمعیت در منطقه لپ‌لند میان حلقه قطب‌شمال قرار دارد به کرونای نو منتقل می‌شود که در فاصله ۳٫۲ کیلومتری به‌سمت شرق محل فعلی آن قرار دارد.

عملیات این انتقال که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است ظرف ۲۰ سال آینده به اتمام می‌رسد. در مرکز شهر جدید ساختمان‌های دولتی و حدود ۳هزار خانه جدید ساخته خواهد شد اما ۲۱ ساختمان قدیمی کرونا که جزو میراث این شهر قرار دارند به شهر جدید منتقل خواهند شد و که از این تعداد تاکنون ۷ ساختمان به‌طور کامل جابه‌جا شده‌اند.

ساختمان مرکز شهر کرونا

 

وقتی صحبت از جابه‌جاکردن ساختمان‌های قدیمی از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌شود بدان معنا است که بعضی از آن‌ها آجر به آجر برداشته می‌شوند و در نقطه جدید به همان شکل چیده می‌شوند درحالی‌که بعضی دیگر به‌طور کامل و با دقت بالایی داخل وسایل نقلیه مخصوصی گذاشته و به مکان جدید برده می‌شوند. به‌دلیل این فرآیند آینده جابه‌جایی به شهر جدید، مردم منطقه کرونا را «شهر هزارپا» نامیده‌اند.

مشکل از سال ۲۰۰۴ آغاز شد زمانی‌که شهروندان کرونا با مسئله بغرنجی روبه‌رو شدند. معدن سنگ آهن نزدیک این شهر که بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن اروپا است و بیش‌از یک قرن منبع اصلی اشتغال و درآمد این شهر شروع به خراب‌شدن کرد.

به‌گفته «ال‌کب»، شرکت عامل این معدن، در اثر خراب‌شدن این معدن ترک‌هایی در اطراف فضاهای مسکونی ظاهر شد و این شرکت پیش‌بینی کرد که این ترک‌ها تا حدی پیش می‌روند که حتی دسترسی به سنگ‌های آهن را هم سخت‌ می‌کند.

کلیسای کرونا

 

گزینه ساده این بود که این معدن ۱۲۰ ساله را تعطیل کنند اما ۴ هزار نیرویی که در این معدن کار می‌کردند و اهل این شهر بودند بیکار می‌شدند. به‌ همین‌ علت مردم شهر گزینه سخت‌تر را انتخاب کردند و طی توافقی که ال‌کب با شهرداری به امضا رساند قرار شد مردم این شهر طی دو دهه به شهر جدید جابه‌جا شوند و ال‌کب تمام خانه‌های مردم شهر کرونای قدیم را خواهد خرید.

ال‌کب با پرداخت ۱ میلیارد دلار از سال ۲۰۱۴ فرآیند جابه‌جایی شهر را آغاز کرد. در حال‌حاضر، حدود ۳۰۰ واحد مسکونی کرونای نو ساخته شده‌اند و نزدیک به ۴۰۰ خانواده به شهر جدید جابه‌جا شده‌اند. این شهر از دیرباز به‌عنوان یکی از بهترین مناطق سوئد برای دیدن شفق‌های قطبی است.

شفق قطبی در کرونا