چمدان: علیرضا سرداری، سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: برنامه مطالعاتی بررسی های باستان شناسی لارستان در راستای تکمیل نقشه و اطلس باستان‌شناسی ایران زیر نظر پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در حال انجام است .

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی افزود: لارستان که درواقع جزو اولین شهرستان ها در تقسمیات مدرن کشوری از دهه اول ۱۳۰۰ محسوب می شود، یکی از شهرستان های بزرگ ایران است که در حال حاضر بخشی از قلمرو لارستان بزرگ یا لارستان کهن در جنوب فارس به شمار می آید.

او ادامه داد : از سوی دیگر، لارستان منطقه بینابینی و دالان ارتباطی فرهنگ های پیش از تاریخی و تاریخی حوزه مرکزی فارس (انشان) با سواحل و پسکرانه های خلیج فارس بوده است.

وی افزود: این منطقه از منظر تاریخی، حوزه فرهنگی- تاریخی مستقلی نیز محسوب می‌شود که براساس مدارک باستان‌شناسی پیشینه سکونت در آن از دوران پارینه سنگی (عصر حجر) درحدود ۱۰۰ هزار سال پیش ثابت شده است.

سرداری اظهار داشت : در ادامه شواهدی از جوامع هزاره پنجم قبل از میلاد معروف به فرهنگ باکون نیز در این منطقه شناسایی شده که تداوم زندگی اجتماعی پیش از تاریخ تا دوره هخامنشی ادامه یافته است.

به گفته این باستان شناس، شواهد باستان شناسی نشان می دهد که لارستان در دوران اشکانی، ساسانی و اسلامی یکی از پرجمعیت ترین سرزمین های ایران بوده که حضور بقایای زیادی استقرارها، شهرها و بناهای این دوران مانند قلعه ها، آتشکده ها، قنات ها، آب انبارها، پل ها و همچنین گورهای سنگ چین منتسب به عشایر کوچرو دلالت بر این امر دارد و مدارک تاریخی و زبان شناسی همخوانی دارد.

سرپرست هیأت باستان شناسی افزود :فصل اول این بررسی ها در حال حاضر در بخش ها و دهستان های شمالی این شهرستان مانند جویُم، بنارویه، کاریان، اِوَز، بیدِشهر، دهفیش و فیشوَر در حال انجام است که در نتیجه آن بیش از ۲۲۰ اثر و محوطه تاریخی شناسایی شده و در ادامه در قسمت های جنوبی مانند بَیرَم، صحرای باغ و بالاده ادامه خواهد یافت.

او در پایان گفت :این برنامه که می تواند پایه ای برای شناخت توالی فرهنگ های تاریخی منطقه، کاوش های باستان شناسی، حفاظت و احیای آثار تاریخی، رشد گردشگری و پایش طرح های عمرانی شهرستان قلمداد شود، با همکاری فرمانداری ویژه، شورای شهر، شهرداری و بخشداری ها و دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان لارستان عملیاتی شده است.