چمدان: سینما ایران یکی از نخسیتین سالن‌های مدرن سینما بود که در خیابان لاله‌زار ساخته شد.  پیش از آن استودیودرام کرمانشاهی که محلی برای آموزش بازیگران تئاتر بود در این محل قرار داشت. این سینما اکنون متروکه شده‌ و ورودی آن به یک آبمیوه فروشی و یک ساندویچی تبدیل شده‌ است.

سینما ایران - سینما ساندویچی شد - زاپاتا در سینمای تاریخی ایران

  ماجرای خواندنی ۱۸ سینمای خیابان لاله‌زار و سرنوشت اسف‌بار آنها | تصاویر تاریخی سینماهای قبل از انقلاب | وقتی طهرانی‌ها برای دیدن یک فیلم هجوم بردند

داوود قهردار عکاسی که طی چندین سال از سینماهای تهران عکاسی کرده و قرار است کتابی در این زمینه منتشر کند چندی پیش به چمدان گفت: «پروژه سینماهای تهران یکی از دغدغه‌های من بود و خیابان لاله‌زار به عنوان یکی از تاریخی‌ترین خیابان‌های تهران دارای ۱۸ سینما است که از ابتدای خیابان لاله‌زار در میدان توپخانه تا خیابان لاله‌زار نو را در بر می‌گیرد.»

او در بخش دیگری از اظهاراتش ادامه داد: نخستین سینماهای تهران در خیابان فردوسی، لاله‌زار و نادری بوده و سینما البرز متعلق به سال ۱۳۰۶ نخستین سینما به شکل نوین بوده که در لاله‌زار ساخته شده است و به نام سینما ایران شناخته می‌شده است.

قهردار افزود: یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین سینماهای کشور «سینما ایران» در لاله‌زار بود. حتی عکسی که جمعیت زیادی را نشان می‌دهد که در لاله‌زار در انتظار دیدن فیلم هستند متعلق به همین سینما است. مردم در این عکس برای فیلم «طوفان در شهر ما» صف کشیده‌اند.

سینما ایران لاله زار
هجوم مردم برای دیدن یک فیلم در تهران | زمانی که فیلم دیدن در سینما رونق داشت! |سینما ایران (لاله زار) سال ۱۳۳۷
سینما ایران لاله زار
وضعیت سالن سینما ایران …