چمدان : گرینلند نام سرزمینی منجمد است که ۸۴ درصد آن را یخ تشکیل داده است. اما زمانی‌که اریک سرخ، ناخدای کشتی وایکینگ‌های نروژی در سال ۹۸۵ میلادی (قرن دهم) این منطقه را کشف کرد آن را «سرزمین سبز» (Greenland) نامید زیرا در آن دوره از سده‌های میانی اروپا، این منطقه گرم و پوشیده از گیاه بود.

اگر برای جزیره استرالیا که معمولاً از آن باعنوان قاره یاد می‌شود استثناء قائل شویم، گرینلند بزرگ‌ترین جزیره جهان است. اینجا زمانی وطن اینوئیت‌ها، معروف‌ترین قبایل اسکیمویی، بود. مردمی که به خوردن گوشت خام شهرت داشتند.

گریلند در اقیانوس منجمد شمالی حد فاصل آمریکای شمالی و اروپا قرار دارد و زنگ خطری برای تغییرات اقلیمی به‌شمار می‌رود. پس از جنوبگان که همانند استرالیا قاره نامیده می‌شود، منطقه ایلولیسات در ساحل غربی گریلند، بزرگ‌ترین سازنده یخ در دنیا است و به‌همین‌علت، پژوهشگران از ۲۵۰ سال پیش آب‌وهوا و سطح یخ را در این منطقه مطالعه می‌کنند. بررسی این گریلند قادر است عناصری بنیادی درباره گذشته و حال تغییرات اقلیمی عرضه کند.

اگر روزی در اثر افزایش گرمای جهانی، یخ‌های گرینلند و جنوبگان به‌طور کامل ذوب شوند سطح آب دریاها حدود ۲۰۰ متر بیشتر می‌شود و به همان نسبت بسیاری از خشکی‌ها زیر آب فرود می‌روند

قطورترین نقطه یخ گریلند ۲هزارو۵۰۰ متر ضخامت دارد که در گذشته روزی ۲۰ متر حرکت می‌کرد. اما در سال‌های اخیر سرعت حرکت این قطعه بزرگ یخی دوبرابر شده و به ۴۰ متر در روز رسیده است. از این‌رو، در یک دهه اخیر، این قطعه یخی عظیم ۱۵ کیلومتر جابه‌جا شده و سطح آن به‌دلیل گرم‌شدن جو زمین و گرمای آب‌های اقیانوسی ۱۰۰ متر کاهش یافته است.

بنابر گزارش نشنال‌جئوگرافیک، بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ به‌دلیل ذوب‌شدن قطعات یخی منطقه ایلولیسات سطح دریاها یک‌میلیمتر افزایش یافته است. اگر روزی در اثر افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرمای جهانی، یخ‌های گرینلند و جنوبگان به‌طور کامل ذوب شوند سطح آب دریاهای زمین حدود ۲۰۰ متر بیشتر می‌شود و به همان نسبت بسیاری از خشکی‌ها زیر آب فرود می‌روند.

سال ۲۰۱۲ برای گریلند سالی بسیار ویژه بود به‌طوری‌که ذوب یخ‌های آن در اندازه‌های بیش از حد متوسط فصلی ثبت شد و این‌گونه، حدود ۷۷۱میلیارد تن یخ در این منطقه از بین رفت.

  زوج جهانگردی که با عکس‌هایشان شهرت جهانی پیدا کردند

 

گرینلند
عکاسی با پهپاد از ناو اکتشافی نشنال‌جئوگرافیک که در آب‌های یخ‌زده اطراف قطعه یخ اکیپ سِرمی مسدود شده است

 

گرینلند
پرواز مرغ‌های دریایی برفراز اقیانوس منجمد شمالی و قطعه‌های یخی گرینلند

 

گرینلند
درطول ماه‌های تابستان، گونه‌های مختلفی از نهنگ‌ها در آب‌های تازه خلیج دیسکو مهاجرت می‌کنند

 

گرینلند
دماهای داخلی قطعات یخی می‌تواند به ۱۵- تا ۲۰- درجه سانتیگراد برسد

 

گرینلند
فروریختن دیواره‌های بلند یخ‌ها و جداشدن آن‌ها از قطعات یخی آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود

 

گرینلند
حتی پهپاد هم از ارتفاع بالا توانسته شفافیت آب را که سطحی‌ترین بخش قطعه یخی را قابل رویت می‌کند، در قاب دوربینش ثبت کند

 

گرینلند
عکس هوایی با پهپاد که گروهی از قطعات یخی را هنگام خروج از یخ‌های بزرگ‌تر نشان می‌دهد

 

گرینلند
یخ‌های غوطه‌ور در آب در عرض خلیج دیسکو

 

گرینلند
کلونی‌های مختلفی از پرندگان در خلیج دیسکو وجود دارند اما کلونی مرغ‌های دریایی از سایر پرندگان گسترده‌تر است