چمدان: از سمت شهداد در استان کرمان که به سمت بیابات لوت بروید با پدیده طبیعی زیبایی در دل کویر روبرو می‌شوید. «کلوت‌ها» یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و دلایل ثبت جهانی کویر لوت هستند، این سازه‌های عظیم طبیعی از جنس سنگ، خاک و ماسه‌ در اثر فرسایش همانند یک شهر با ساختمان‌های بزرگ به نظر می‌آیند اما وقتی به این سازه‌های منحصر به فرد نزدیک می‌شوید اثری از شهر نیست بلکه تنها سازه‌های بزرگ و با اشکال جالب و گوناگونی وجود دارد که از دور شبیه ساختمان‌های عظیم‌الجثه و متروک به نظر می‌آیند.

کلوت چیست؟

«کَلوت» از «کل» و «لوت» به معنای شهر لوت تشکیل شده‌ است. در نواحی بیابانی به برجستگی‌های بین شیارهای نعلی شکل کَلوت می‌گویند. نام دیگر کلوت «یاردانگ» است. نوک این برجستگی‌ها مسطح و طرف رو به باد آن‌ها پرشیب و طرف دیگر کم‌شیب است.

یاردانگ‌ها یا کلوت‌ها اغلب در رسوبات نرم دریاچه‌ای گذشته به وجود می‌آیند و در برخی بیابان‌های دنیا از جمله بیابان غربی مصر و بیابان لوت شهداد ایران دیده می‌شوند. کلوت‌های بزرگ حاصل فرسایش آبی – بادی و کلوت‌های کوچک تحت تأثیر فرسایش بادی شکل گرفته‌‌اند.

عموماً بزرگ‌ترین کلوت‌های ایران و معروف‌ترین آن‌ها در دشت شهداد دیده شده و در منطقه لوت براساس ابعاد و عامل فرسایش به دو رخساره تقسیم می‌شوند.

کلوت‌های شهداد کرمان از زیباترین منظر طبیعی دنیا هستند که همه ساله گردشگران خارجی فراوانی را به سوی خود می‌کشانند. به ویِژه که در سال‌های اخیر امکانات رفاهی و دسترسی این منطقه بهبود پیدا کرده‌ است. این منطقه که به شهر خیالی لوت هم شهرت دارد از سوی مجله نشنال جئوگرافیک چند سال پیش به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی دنیا انتخاب شده‌ است.

چطور به شهر خیالی لوت برویم

«کلوت‌ها» سبب شده که این بخش از بیابان لوت بسیار پر طرفدار باشد به طوری که گردشگران از راه‌های دور نزدیک به این منطقه می‌آیند تا تجربه حضور در کویر را با دیدن کلوت‌ها پیوند بزنند. اغلب گردشگران دوست دارند که شب را در کویر کمپ بزنند و از دیدن ستاره‌های آسمان کویری را لذت ببرند. به هر حال چه شب در دل کویر اقامت کنید یا به شهر بروید حضور در میان کلوت‌ها در زمان طلوع آفتاب تجربه بی‎نظیری خواهد بود.

با تحویل شب به نور نارنجی و زیبای طلوع خورشید، کلوت‌ها یک به یک در زیر آفتاب روشن می‌شوند و حال و هوای زیبایی برای تماشاگران به وجود می‌آورند.

اقامت در لوت

در شهداد اقامتگاه بومگردی وجود دارد. علاوه بر آن، فاصله کلوت‌ها تا شهر کرمان حدود یک ساعت و سی دقیقه است بنابراین گردشگران می‌توانند از هتل‌ها و مراکز اقامتی کرمان نیز استفاده کنند. همچنین در برخی بخش‌های خود بیابان نیز قسمت‌هایی برای کمپ زدن تعبیه شده‌ است و یک اکو کمپ نیز آماده پذیرایی از گردشگران است.

  جن‌ها در این کویر ایران زندگی می‌کنند؟

  سفر به حلوان ؛ کویری بکر در شرق ایران | روباه شنی را در این کویر ببینید
  خارتوران‌ ؛ آفریقای ایران را ببینید | سفر به تنها زیستگاه یوزپلنگ آسیایی ؛ گورخر ایرانی هم اینجا زندگی می‌کند
  سفری که شما را به ستاره‌ها نزدیک می‌کند | ماجراجویی در کویر و تالاب و قلعه
  فیلم | تصاویر دیدنی از کویر ؛ این هیچستان پراسرار | اینجا دنیا و آخرت روی در روی هم‌اند!
  تور استانبول؛ سه شب ۵ میلیون تومان! | افزایش عجیب نرخ تورها در روزهای شلوغ ایرانی‌ها در ترکیه | مقایسه قیمت‌ها با نرخ‌های سال ۹۷
  شهر خیالی «کلوت‌ها» ؛ برج‌هایی میان کویر | سفر به این شهر خیالی ایران را فراموش نکنید

عکس‌ها: ابوذر احمدیزاده – ایرنا