چمدان: راشاتودی در ادامه نوشت: این هواپیمای نروژی به دلیل تحریم‌های یک جانبه آمریکا نمی‌تواند قطعات یدکی مورد نیاز خود را تامین کرده و به کشورش بازگردد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی ایر شاتل نروژ که بین اسلو و دوبی پرواز می‌کرد ۲۳ آذرماه ۹۷ به دلیل نقص فنی در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد. این هواپیما در امنیت کامل فرود آمد و مسافرانش روز بعد با پرواز جایگزین شیراز را ترک کردند اما خود هواپیما دو ماه است که به دلیل نبود قطعات یدکی در ایران زمین گیر شده است. بر اساس تحریم‌های آمریکا، واردات فناوری‌هایی که بیش از ۱۰ درصد آن‌ها ساخت آمریکا باشد به ایران ممنوع است.

اگرچه این امکان وجود دارد که هواپیمایی شاتل نروژ بتواند برای واردات قطعات یدکی موردنیاز از وزارت خزانه‌داری آمریکای معافیت تحریمی دریافت کند اما به گفته یکی از وکلای فعال در حوزه مسائل مربوط به تحریم، این امر چندان محتمل نیست.

  چرا هواپیمای نروژی ۴ هفته در فرودگاه شیراز زمین‌گیر است؟ | یورونیوز: پرواز به ایران مانند رانندگی در کوبا است!

هواپیمای نروژی

  بویینگ نروژی در خاک ایران گرفتار شد | دردسر آمریکا برای هواپیمای نروژی که در شیراز فرود اضطراری کرد | ایران مثلث برمودای هواپیماها!

ایرنا به نقل از راشاتودی نوشته است: تحریم‌های آمریکا که هدف از آنها بازداشتن ایران از به روز شدن و ارتباط با اقتصاد جهانی است، در این مورد می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. اگر ایران بخواهد می‌تواند این بوئینگ ۷۳۷ را که احتمالا پر از فناوری‌های تحریم شده است، ضبط کند.

  دردسر عجیب فرود اضطراری نروژی‌ها در شیراز | مسافران هواپیمای نروژی گرفتار قوانین ضدایرانی آمریکا شدند