چمدان :  علی هژبری از کارشناسان پیشین اداره کل امور موزه‌ها و دانشجوی دکترای باستانشناسی در یادداشتی به موضوع آتش سوزی موزه برزیل پرداخت و عنوان کرد که از نکات غم انگیز این آتش سوزی برای ایران این است که نخستین و ارزشمندترین نمونه دایناسوری که از سال ۱۳۸۱ برابر ۲۰۰۲ میلادی طی نخستین پی‌جویی دایناسورها در منطقه بید بلند کرمان کشف شده بود و با اجازه دکتر منوچهر  قرشی، رییس وقت پژوهشکده علوم زمین به رسم امانت به موزه ملی برزیل واگذار شده بود دیگر هرگز به وطن باز نخواهد گشت.

وی در بخش دیگری از این یادداشت به مفاد قانونی اشاره کرده و نوشته است: با توجه به تبصره ۴ ماده ۳ آیین نامه اموال فرهنگی – تاریخی در مورد اموال موضوع تبصره ذیل یک ماده را به سازمان محیط زیست سپرده و سازمان مذکور را مسوول قانونی آن برشمرده ولی به نظر می‌رسد که حداقل رونوشت مجوزهای قانونی جهت خروج بقایای دایناسور برای مسوولان سازمان میراث فرهنگی ارسال می‌شد و اکنون باید هم سازمان میراث فرهنگی و هم سازمان محیط زیست پیگیر مسأله باشند.

هژبری در عین حال بر این موضوعات تأکید کرده است که آیا مجوزهای لازم موجود است؟ آیا شیء بیمه شده است؟ اکنون چه اقدامی باید کرد؟

  تصاویر تلخ موزه ملی برزیل پس از حریق │ باارزش‌ترین فسیل دندان دایناسور کرمان هم نابود شد؟ | تصاویر اشیایی که شاید دیگر نباشند
  خودکشی ملی؛ قدیمی‌ترین موزه برزیل طعمه حریق شد│ احتمال نابودی اسکلت ۱۲هزارساله انسان │ واکنش رئیس جمهور برزیل