چمدان: در نامه محمد رضا کار گر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خطاب به مدیران کل میراث فرهنگی ۳۱ استان کشور و مدیران مجموعه‌های فرهنگی تاریخی آمده است:

«ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سال جدید و ایام نوروز، طبق روال هر ساله بخشنامه و تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی تحت پوشش سازمان متبوع در سطح کشور از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۷ لغایت ۱۶/۱/۹۸ به شرح زیر ارسال می‌شود. خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا نسبت به اجرای برنامه های اعلامی اقدام لازم صورت پذیرد:

روز چهارشنبه مورخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ کلیه موزه ها و اماکن وابسته فعال و روز پنجشنبـه اول فروردین ۱۳۹۸ کلیـه موزه هـا و اماکـن وابستـه از ساعت ۹ صبح آماده پذیرایی از بازدید کنندگان هستند.
ساعت کار موزه ها و اماکن وابسته در ایام نوروز از ساعت ۹ صبح لغایت حداقل ۱۹ اعلام می‌شود. ولیکن افزایش ساعـت کاری کاخ موزه ها، موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی که تقاضای بازدیـد بیشتری را دارا می باشند براساس صلاحدید مدیران کل محترم استانها، مدیران محترم کاخ موزه های تهران و موزه ملی ایران بلامانع است.
۳- نـرخ ورودی موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت. کلیه موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی موظفند نسبت به نصب تابلو نرخ ورودیه در محل مناسب در معرض دید بازدیدکنندگان اقدام نمایند.

۴- کلیـه موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحـت پوشش، روز ۱۳ فروردین باز و ضروریسـت مدیران محترم مجموعه های دارای باغ تاریخی و محوطه سبز ترتیبی اتخاذ فرمایند تا از برگزاری مراسم سنتی روز سیزدهم در این محوطه ها  جلوگیری بعمل آید.

۵- نسبـت به انجام امور نظافت موزه اعـم از فضاهای نمایشـی، ویترین‌ها، بخش اداری، بخش‌های خدماتی، سرویس‌های بهداشتی و رفع نواقص فنی در تمامی قسمت های موزه (تعویض شیشه های آسیب دیده، بازبینی سیستم های روشنایی و…) اقدام شود.

۶- در مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی که دارای چند موزه با بنای تاریخی می باشند نسبت به نصب تابلو راهنما برای هر بنا اقدام شود.

۷-  کلیه پرسنل و عوامل موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی( راهنمایان ـ مراقبین ـ نگهبانان ـ  بلیت فروشها و …) موظف به الصاق کارت شناسایی هستند، در صورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد که لباس کارکنان موزه متحدالشکل باشد.

۸- برنامه ریزی لازم به منظور توزیع بروشور و کاتالوگ و CD (حداقل دوزبانه) در حد امکان و نمایش فیلم کوتاهی از موزه و آثار تاریخی استان در سالن موزه (در حدود ۱۵ دقیقه) صورت پذیرد.

۹- زیرنویس و تابلوهای دو زبانه برای معرفی اشیاء و اماکن و بناهای تاریخی ـ فرهنگی نصب شود.

۱۰- نسبت به برپایی نمایشگاه های مرتبط با موزه ها و میراث فرهنگی(متناسب با امکانات و آثار موجود در موزه ها) و نیز همایش و سمینارهای مختلف برای معرفی موزه و میراث فرهنگی اقدام شود.

۱۱-  جشن های نوروزی در محوطه و مکان های مناسب در موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی متناسب با موضوع موزه(مثل چیدن سفره هفت سین، اجرای موسیقی سنتی و…) در صورت امکان برگزار گردد.

۱۲- راه اندازی باجه های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهر های پر بازدیدکننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت توسط بازدید کنندگان در دستور کار قرار گیرد.

۱۳- مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی از بکارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدکنندگان خودداری نمایند.

۱۴- مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی و یا جانشینان آنها موظف اند در طول ایام مذکور پاسخگوی مخاطبین باشند و در صورت بروز مشکل سریعاً  نسبت به رفع آن اقدام نمایند و تمامی تلاش خود را مبنی بر رضایت مندی مخاطبین به  عمل آورند.

۱۵- نسبت به ارسال آمار بازدیدکنندگان از موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی به ستاد در طول ایام نوروز اقدام شود.

۱۶- برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری از جمله مسابقه نقاشی، طراحی، عکاسی و خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه های سطح استان صورت پذیرد.

۱۷-  از توان NGOها و تشکل های مردم نهاد جهت راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه ها یا محوطه ها استفاده شود.

۱۸- با توجه به تجربه خوب و مناسب برخی از موزه ها و مجموعه ها در سالهای گذشته مبنی بر برگزاری شبی با موزه (برنامه ریزی به منظور اجرای برنامه های فرهنگی در هنگام شب) در صورت امکان و داشتن شرایط مناسب، موزه ها می توانند نسبت به برنامه ریزی لازم به منظور اعلام و اختصاص شبی برای این موضوع اقدام نمایند.

۱۹-  از پذیرش هر گونه تقاضای فیلمبرداری و عکسبرداری از موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی، اشیاء و آثار تاریخی در ایام مذکور به غیر از گروه های خبری و برنامه های مناسبتی زنده صداو سیما مرتبط با نوروز خودداری شود.

۲۰-  تهیه گزارش های خبـری و برنامه های مرتبط با نوروز پس از اخذ تأییدیه از روابط عمومی سازمان امکان پذیر است.

۲۱-  تهیه برنامـه های مناسبتی غیـر مرتبط زنـده در داخل موزه ها و اماکـن فرهنگی ـ تاریخـی ممنوع است.

۲۲-  ضبط برنامه های مناسبتی مرتبط با نوروز با استفاده از نمای بیرونی موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی به عنوان BACKGROUND ( بک گراند) بلامانع است.

۲۳-  عکسبرداری و فیلمبرداری مراجعین در قالب گردشگر برای ثبت خاطرات بلا مانع است.

۲۴ – انتظار می رود کلیه مدیران محترم استانها، حمایت های مادی و معنوی خود را به منظور اجرایی شدن موضوعات و برنامه های فوق الذکر به عمل آورند.»