چمدان: حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان این مطلب افزود: دیواری به طول ۴۰۰ متر در حریم درجه یک تخت جمشید در اولین روز شهریور ماه با حکم مراجع ذیصلاح با حضور ضابطین دادگستری و کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، برچیده و تذکر لازم در خصوص خودداری از هرگونه ساخت و ساز و غرس درختان به مالک و مجاورین داده شد.

وی با بیان اینکه پیرو رای قطعی مراجع قضایی همچنین اقدام به قلع بیش از ۷۰ اصله درخت در حریم درجه یک تخت جمشید شد اضافه کرد: این درختان به صورت غیرمجاز و علیرغم تذکر عوامل یگان حفاظت در حریم درجه یک این مجموعه که دارای آثار تاریخی زیرسطحی و ارزشمندی است کاشته شده بودند.

فدایی افزود: با استناد به ضوابط حریم درجه یک که از سال ۱۳۳۶ و بنا به ضرورت حفاظت و میراث بانی از این مجموعه میراث جهانی مصوب شده هرگونه ساخت و ساز، کاشت درخت، نصب تاسیسات و… خلاف ضوابط و ممنوع است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید تاکید کرد: یگان حفاظت این مجموعه در راستای وظیفه ذاتی و ضوابط خاص و مصوب یونسکو بارها در قالب ضابطین خاص دادگستری و همچنین کارشناسان باستان شناسی با مالکین و منتفعین املاک جهت هرگونه ساخت و ساز، راهنمایی و مشورت لازم را ارائه کرده‌اند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر غیرقانونی دانستن هرگونه ساخت و ساز در حریم درجه یک تخت جمشید گفت: با پیگیری بخش حقوقی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت، تعرض به حرائم و ساخت و سازهای غیرمجاز مورد پیگرد حقوقی قرار گرفت.

حریم درجه یک تخت جمشید
برخورد با متخلفین ساخت و ساز در حریم درجه یک تخت جمشید
  کاروانسرای صفوی مهیار درمعرض خطر فرونشست | تنها یک خطر سی‌و سه پل را تهدید می‌کند | فرونشست شدید در محوطه جلوی تخت جمشید؛ درخت‌ها از خاک درآمده‌اند
  مرمت تخت جمشید ؛ از هخامنشیان تا ایتالیایی‌ها | عملیات جسورانه در کاخ ملکه خشایارشا | سرنوشت سنگ برجسته‌های به سرقت رفته تخت جمشید
  سقفی فراتر از قانون بر فراز تخت جمشید | چنگ سازه‌های دائمی بر پیکره تاریخ پارسه
  اوقاف درصدد توسعه امامزاده در حریم تخت جمشید | تصویر هوایی تخت جمشید در سال ۱۳۳۴ ؛ اثری از امامزاده نیست!
  مدیر اوقاف فارس: آماده جمع آوری تابلوی امامزاده مجاور تخت جمشید هستیم | از سرگیری ساخت و ساز با نظارت میراث فرهنگی