چمدان: در حالی‌که کمتر از یک‌ سال از اعلام طرح اصلاحات مدنی و توسعه گردشگری عربستان می‌گذرد، امارات‌متحده‌عربی بیش‌ از سه دهه است که در بخش گردشگری سرمایه‌گذاری کرده و در ۱۸ سال قرن بیست‌ویکم با سرعت روز‌افزونی در پیش‌برد این برنامه گام برداشته است.

کشور امارات در جنوب‌شرقی شبه‌جزیره عربستان در کرانه غربی خلیج‌فارس است و از شرق با عمان و از جنوب با عربستان سعودی مرز خشکی و از غرب با قطر و از شمال با ایران مرز آبی دارد.

جمعیت این کشور ۹٫۲ میلیون نفر است که از این تعداد ۱٫۴ میلیون نفر شهروند اماراتی و ۷٫۸ میلیون نفر مهاجر است. امارات‌‌متحده عربی از هفت شیخ‌نشین ابوظبی، عجمان، دبی، فیجره، شارجه، راس‌الخیمه و ام‌القوین تشکیل شده است.

این کشور از زمان استقلالش در سال ۱۹۷۱ تاکنون برنامه‌های توسعه‌ کسب‌وکار و گردشگری فشرده‌ای را دنبال می‌کند به‌ طوری‌که براساس گزارش «شاخص آسانی انجام کسب‌و‌کار» که همه ساله از سوی بانک جهانی منتشر می‌شود، امارات از رتبه ۷۷ در سال ۲۰۰۷ به رتبه ۲۶ در سال ۲۰۱۷ رسیده است. این شاخص که ضوابط بهتر و ساده‌تر برای کسب‌و‌کارها و حمایت‌های مستحکم‌تر از حقوق مالکیت خصوصی شرکت‌ها را ارزیابی می‌کند تلاش اماراتی‌ها را در مدت یک‌دهه اخیر برای جذب سرمایه‌های بیشتر خارجی و درآمدزایی غیرنفتی به‌خوبی نشان می‌دهد.

سال ۲۰۱۶، کمک مستقیم بخش گردشگری به تولید ناخالص داخلی امارات معادل با ۶۸٫۵ میلیارد درهم (۱۸٫۷میلیارد دلار) برابر با ۵٫۲ درصد از کل جی‌دی‌پیِ این کشور بود که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۱۱۶٫۲میلیارد درهم (۳۱٫۶ میلیارد دلار) رسید و ۵٫۴ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را تامین کرد

یکی از حوزه‌هایی که در راه جذب بالای سرمایه‌های بین‌المللی پیش می‌رود، صنعت گردشگری است و به‌خصوص شهرهای دبی، ابوظبی و شارجه با توسعه زیرساخت‌هایی که اغلب رکوردهای جهانی را هم به‌دست آورده‌اند توانسته‌اند به سه مقصد بزرگ گردشگری خلیج‌فارس تبدیل شوند به‌ طوری‌ که امروزه دبی توانسته نامش را به‌عنوان «شهر آینده» در اذهان عمومی مردم جهان ثبت کند.

توسعه قطارهای «هاپیرلوپ» با هدف جابه‌جایی سریع مسافران یکی از اقدامات زیرساختی دبی در بخش گردشگری است. هایپرلوپ یا اَبَرچنبر نوع جدیدی از حمل‌و‌نقل اَبَرپرسرعت است که ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌های تسلا، پی‌پل و اسپیس‌ایکس نخستین‌‌بار در سال ۲۰۱۲ از طرح مفهومی آن رونمایی کرد و در ادامه سال ۲۰۱۳ شرکت «فناوری‌های حمل‌ونقل هایپرلوپ» (اچ‌تی‌تی) برای توسعه این طرح مفهومی و تجاری‌سازی آن تاسیس شد. «تاکسی‌های پرنده» و «تاکسی‌های خودران بدون راننده» هم از دیگر طرح‌های آزمایشی است که در دبی اجرا می‌شود.

درآمد امارات از صنعت گردشگری

براساس داده‌های وبگاه استاتیستا، مجموع عایدی امارت‌متحده عربی از حوزه گردشگری و سفر در سال ۲۰۱۱ برابر با ۱۰۰٫۶ میلیارد درهم بود که این رقم فقط در مدت ۶ سال، در سال ۲۰۱۷ به ۱۶۶٫۶ میلیارد درهم رسید. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که کمک اقتصادی گردشگری به تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) این کشور در سال ۲۰۲۷ به ۳۱۲٫۴ میلیارد درهم بالغ شود.

از سوی دیگر، نتایج گزارش شورای جهانی گردشگری و سفر (WTTC) حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۶، کمک مستقیم بخش گردشگری به تولید ناخالص داخلی امارات معادل با ۶۸٫۵ میلیارد درهم (۱۸٫۷میلیارد دلار) برابر با ۵٫۲ درصد از کل جی‌دی‌پیِ این کشور بود که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۱۱۶٫۲ میلیارد درهم (۳۱٫۶میلیارد دلار) رسید و ۵٫۴ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را تامین کرد.

همچنین مجموع کمک مستقیم و غیرمستقیم بخش گردشگری و سفر به جی‌دی‌پی در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۵۹٫۱ میلیارد درهم (۴۳٫۳میلیارد دلار) بود که ۱۲٫۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را ساخت. پیش‌بینی ‌می‌شود که با رشد ۴٫۹ درصدی سالانه درآمد گردشگری و سفر، سهم این حوزه از جی‌دی‌پی تا سال ۲۰۲۷ به ۲۶۴٫۵ میلیارد درهم (۷۲ میلیارد دلار) برسد و ۱۲٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را تولید کند.

به‌لطف توسعه گردشگری، این صنعت درآمدزا توانسته است به‌طور مستقیم ۳۱۷ هزار و ۵۰۰ شغل در امارات ایجاد کند که این رقم ۵٫۴ درصد از کل مشاغل این کشور را پوشش می‌دهد. انتظار می‌رود که با افزایش سالانه ۲٫۴ درصدی تا سال ۲۰۲۷ تعداد شغل‌ها در حوزه گردشگری به ۴۱۰ هزار معادل ۵٫۴ درصد از کل مشاغل در امارات برسد.

مجموع کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم بخش گردشگری و سفر به اشتغال‌زایی برابر با ۱۰٫۴ از کل مشاغل این کشور و برابر با ۶۱۷ هزار و ۵۰۰ شغل است که این رقم با رشد سالانه ۲ درصدی تا سال ۲۰۲۷ به ۷۷۰ هزار شغل، معادل ۱۱٫۱ درصد از تمام مشاغل خواهد رسید.

سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری هم با توسعه روبه‌رشدی ادامه می‌یابد به‌طوری‌که ۷٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ در این حوزه سرمایه‌گذاری شد و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۲۷ به ۲۰٫۳ میلیارد دلار برسد.

گردشگران بین‌المللی در امارات

دپارتمان گردشگری و بازاریابی تجاری دبی (Dubai Tourism) در گزارشی که مدتی قبل منتشر کرد از رکورد جدید تعداد مسافران بین‌المللی دبی در سال ۲۰۱۷ خبر داد. چشم‌انداز ۲۰۲۰، تعداد بازدیدکنندگان دبی را ۲۰ میلیون نفر پیش‌بینی می‌کند و اکنون آمارها نشان می‌دهند که معروف‌ترین شهر امارات با مجموع ۱۵٫۷۹ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۷ و رشد ۶٫۲ درصدی نسبت به سال قبل‌‌از آن، به این چشم‌انداز بیش‌از همیشه نزدیک شده است.

فقط دبی از فواید رشد بازدیدکنندگان بهره‌مند نیست. به‌ طوری‌ که برای مثال ۴ میلیون‌ و ۴۴۰‌ هزار و ۳۱۴ مسافر در سال ۲۰۱۶ در هتل‌های شیخ‌نشین ابوظبی اقامت داشتند که این رقم ۸ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال قبل از آن بود. شیخ‌نشین شارجه هم به ۱٫۸ میلیون نفر خوشامد گفت که نسبت به یک‌سال پیش‌ از آن ۱۷ درصد رشد نشان می‌داد. راس‌الخیمه هم که به‌تازگی به جمع مقصدهای گردشگری امارات پیوسته است قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی میزبان یک‌ میلیون بازدیدکننده باشد

جنوب آسیا عنوان شماره یک گردشگران دبی را از آن خودش کرده است و این‌میان تعداد بازدیدکنندگان هندی با رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۲٫۱ میلیون نفر رسیده است. علت رشد چشم‌گیر سفر گردشگران هندی در سال ۲۰۱۷ به این شهر، همکاری «دبی توریسم» با شاهرخ خان بود که طی این همکاری، این بازیگر بالیوودی از شهروندان کشورش خواست با شرکت در کمپین #BeMyGuest (هشتگ مهمان من باش) با سفر به دبی از جوایز متعددی بهره‌مند شوند.

پس‌ از هندوستان کشورهای عربستان سعودی، انگلستان، عمان، چین، آمریکا، پاکستان، روسیه و آلمان به‌ترتیب رتبه‌های دوم تا نهم بیشترین تعداد گردشگر به دبی را به‌دست آوردند و ایران با ۵۰۳ هزار گردشگری که به این شهر فرستاد در جایگاه دهم قرار گرفت.

اما فقط دبی از فواید رشد بازدیدکنندگان بهره‌مند نیست به‌ طوری‌ که برای مثال ۴ میلیون‌ و ۴۴۰‌ هزار و ۳۱۴ مسافر در سال ۲۰۱۶ در هتل‌های شیخ‌نشین ابوظبی اقامت داشتند که این رقم ۸ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال قبل از آن بود. شیخ‌نشین شارجه هم به ۱٫۸ میلیون نفر خوشامد گفت که نسبت به یک‌سال پیش‌از آن ۱۷ درصد رشد نشان می‌داد. راس‌الخیمه هم که به‌تازگی به جمع مقصدهای گردشگری امارات پیوسته است قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی میزبان یک‌ میلیون بازدیدکننده باشد. این شیخ‌نشین برای رسیدن به هدف ۳ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۵ به ۴ هزار اتاق اضافی نیاز دارد. بنابراین انتظار می‌رود که ظرف ۷ سال آینده نام راس‌الخیمه هم همانند دبی، ابوظبی و شارجه به‌عنوان یکی از نمادهای گردشگری امارات بارها شنیده شود. این پیش‌بینی چندان دور از انتظار نیست؛ زیرا این شیخ‌نشین علاوه‌بر توسعه هتلداری، تلاش‌های دیگری را هم در بخش جذب گردشگر آغاز کرده است و حتی در واپسین‌ روزهای سال ۱۳۹۶، با افتتاح طولانی‌ترین زیپ‌لاین دنیا در جبل جیص (کوه جیص) توانست رکورد جدیدی را در حوزه ورزش هیجان‌انگیز زیپ‌لاین به ثبت برساند.

این زیپ‌لاین که طولش ۲٫۸ کیلومتر است تجربه هیجان پرواز معلق برفراز این کوه را فقط درمدت سه دقیقه به گردشگران ارزانی می‌کند. تاکنون رکورد طولانی‌ترین زیپ‌لاین جهان متعلق به زیپ‌لاین پرتوریکو بود که طولش به ۶۱۰ متر می‌رسد. طول زیپ‌لاین کوه توچال در تهران ۱۷۰ متر است.

زیپ‌لاین تفریحی سالم و خانوادگی و مناسب برای تمام سنین است. در این ورزش، افراد از طریق قرقره‌ای که به کابل قطوری وصل می‌شود مسافتی را بین دو دره طی می‌کنند.

کوه جیص که در شمال‌شرقی شیخ‌نشین راس‌الخیمه قرار دارد با ارتفاع بین هزارو۹۰۰ تا ۲هزار متر بالاتر از سطح دریا بلندترین قله امارات‌متحده‌عربی است و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این کشور به‌شمار می‌رود.

با این مقصد جدید، راس‌الخیمه امیدوار است بتواند از زیر سایه همسایه پر سروصدایش دبی بیرون بیاید و گردشگران شیفته ماجراجویی را به‌ سوی این طبیعت کوهستانی بکر جذب کند.

رکورددار فرودگاه و حمل‌ونقل هوایی

بی‌شک فرودگاه بین‌المللی مجهز و شرکت هواپیمایی با خطوط هوایی گسترده دو عامل‌ بسیار مهم و کلیدی در جذب گردشگران خارجی است؛ زیرساخت‌هایی شریانی که امارات متحده عربی هر دوی آنها را در اختیار دارد.

فرودگاه بین‌المللی دبی در فضایی به وسعت ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار در سال ۲۰۱۷ توانسته است انتقال ۸۸ میلیون مسافر، ۲٫۶۵ میلیون تن بار و پرواز ۴۰۹ هزار و ۴۹۳ هواپیما را در کارنامه ثبت کند و به‌ این‌ ترتیب براساس رده‌بندی شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها سومین فرودگاه پرتردد جهان شود.

۷ هزار و ۷۰۰ پرواز در هفته از ۱۴۰ شرکت هواپیمایی به بیش‌ از ۲۷۰ مقصد در نقاط مختلف کره زمین از فرودگاه دبی انجام می‌شود. از آنجا که شرکت هواپیمایی امارات ۵۱ درصد از تمام مسافران و حدود ۴۲ درصد از کل پروازهای فرودگاه بین‌المللی دبی را مدیریت می‌کند، این فرودگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین پایگاه خطوط هوایی (هاب) در خاورمیانه شناخته می‌شود.

بنابراین، فرودگاه بین‌المللی دبی نقش مهمی در اقتصاد شیخ‌نشین دبی ایفا می‌کند؛ این فرودگاه به‌ طور متوسط ۹۰ هزار نفر را مستقیما در استخدام دارد، به‌طور غیرمستقیم از حدود ۴۰۰ هزار شغل حمایت می‌کند، سالانه بیش‌از ۲۶٫۷ میلیارد دلار برای اقتصاد درآمدزایی دارد و در مجموع ۲۷ درصد از تولید ناخالص داخلی دبی و ۲۱ درصد از تمام شغل‌های این شیخ‌نشین را تولید می‌کند.

شرکت هواپیمایی امارات هم که بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است به‌ طور هفتگی بیش‌‌ از ۳هزار و ۶۰۰ پرواز را از فرودگاه بین‌المللی دبی به بیش‌ از ۱۴۰ شهر در ۸۱ کشور در ۶ قاره جهان انجام می‌دهد.

رکورد عجیب‌ترین هتل‌های جهان

برخلاف عربستان که برای توسعه گردشگری روی تاریخ و یافتن آثار باستانی تمرکز کرده و تلاش می‌کند با کاوش در گذشته، برای آینده افتخار بیافریند، امارات مستقیما روی آینده سرمایه‌گذاری کرده است و همان‌طور که پیشتر اشاره شد، به‌خصوص قصد دارد شهر دبی را به شهری برای آیندگان تبدیل کند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد ساختن سازه‌هایی با ویژگی‌های عجیب که قادرند به‌دلایل مختلف در کتاب «ترین‌های جهان، گینس» ثبت شوند، مهم‌ترین دغدغه این شهر برای جذب گردشگران باشند. مرتفع‌ترین آسمانخراش‌های جهان، ساختن دریاچه مصنوعی در دل کویر، پیست اسکی با برف مصنوعی و باغ‌وحشی برای نگهداری پنگوئن‌های قطبی در صحرا فقط بخشی از این رکوردشکنی‌های عجیب است. بخش دیگر به رکوردهایی اختصاص دارد که هتل‌ها برای جذب بیشتر مشتریان به‌دست می‌آورند.

هتلی با جنگل بارانی| در حال حاضر معماران جهان در دبی در حال ساختن اولین هتل مجهز به جنگل بارانی گلخانه‌ای هستند. وسعت این هتل که Rosemont Hotel and Residences نام دارد بیش‌ از ۱۸۵ هزار و ۸۰۶ مترمربع است و علاوه‌ بر اقامتگاه از یک فضای استراحت، ساحل مصنوعی و استخر با ته شیشه‌ای تشکیل شده است. از ته این استخر می‌توان خیابان‌های دبی را از بالا تماشا کرد.

شرکت معماری زد.ای.اس (زاس) این هتل را که اواخر سال ۲۰۱۸ افتتاح می‌شود در برجی ۴۷ طبقه ساخته و در همسایگی‌اش برج دوقلویی با همان ارتفاع که میزبان ۲۸۰ واحد مسکونی است قرار داده است. تمام بخش تفریحی این هتل از جمله جنگل بارانی در پایه‌ کرسی دو برج قرار دارد. مهمانان در ورودی این هتل با تجربه‌ جدیدی روبه‌رو خواهند شد. به‌ طوری‌ که مجموعه‌ای از پروژکشن‌های سه‌بعدی دینامیک، فضای پیرامون را به جنگل بارانی مجازی و آکواریوم بزرگ مجازی تبدیل می‌کند. به‌گونه‌ای که مهمانان احساس می‌کنند درون آکواریوم یا جنگل هستند. به‌ محض‌اینکه مسافران وارد تالار اصلی می‌شوند با یک چمدان‌بر رباتیک مواجه می‌شوند. بازدیدکنندگان و مسافران می‌توانند از محل بولینگ، پارک ترامپولین و محل بازی لیرز تگ استفاده کنند.

پایه‌ کرسی پنج طبقه این برج‌های دوقلو، مهم‌ترین جاذبه این مجموعه هتل به‌شمار می‌رود که از جنگلی بارانی به‌ وسعت ۶ هزار و ۹۶۸ مترمربع تشکیل شده و به آبشار، جویبارها و سیستم حسگری باران‌ساز مجهز است که اقلیم جنگل‌های بارانی گرمسیری را تقلید می‌کنند. یک بخش ماقبل‌تاریخ با الهام از مرداب‌های ژوراسیکی، ساحل مصنوعی بدون شن و یک کافه از دیگر ویژگی‌های این جنگل بارانی است.

مرتفع‌تری هتل جهان | تاکنون هتل «جی. دابیلو ماریوت مارکی» در دبی به‌عنوان بلندترین هتل جهان شناخته می‌شد اما اواسط مارس امسال با افتتاح هتل جیفورا که فقط یک‌متر از جی. دابیلو ماریوت مارکی بلندتر است این لقب به این سازه ۳۵۶٫۳ متری رسید. هتل جیفورا که ساختمانی ۷۵ طبقه است از ۵۲۸ اتاق مرمری و طلایی تشکیل شده است. دیگر رکوردهای این هتل مربوط به استخر و سرعت آسانسور است. جیفورا که در جاده شیخ زاید قرار دارد حدود ۵۰ متر از برج شارد لندن بلندتر است که با ۳۰۹٫۷ متر ارتفاع بلندترین آسمانخراش اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.

علاوه‌بر اتاق‌ها این هتل چهار رستوران دارد که یکی از آنها در راس ساختمان با چشم‌انداز پانورامیک قرار گرفته است. یک استخر، سونا و جکوزی در طبقه ۷۱ و یک باشگاه ورزشی در طبقه ۱۲ از دیگر امکانات این هتل است. آسانسور هتل جیفورا به‌ دلیل اینکه فقط درمدت ۳۳ ثانیه از همکف به طبقه آخر می‌رسد در گینس رکورد سریع‌ترین آسانسور جهان را از آن خود کرده است. از سوی دیگر استخر پانورامیک این هتل که در بالاترین نقطه این ساختمان قرار دارد و با جکوزی‌ها و استخرهای ویژه کودکان احاطه شده هم در کتاب گینس رکورددار است.

هدف از افتتاح هتل‌های جدید دبی در چندسال اخیر رسیدن به جذب ۲۰ میلیون گردشگر در سال تا سال ۲۰۲۰ است. به‌ویژه که اکسپو (نمایشگاه بین‌المللی جهانی) از ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ در دبی برگزار خواهد شد.

  جزییات برنامه عربستان برای جایگزینی نفت با گردشگری؛ از غواصی و تسهیل روادید تا فیلم‌های هالیوودی | داوینچی منجی بن سلمان می‌شود