چمدان :  اثر به‌نمایش درآمده در سده یازدهم هجری قمری به‌دست میرزاعبدالله بخاری از دیوان سه‌گانه جامی به خط نستعلیق کتابت شده و تذهیب و تزیینات صفحات افتتاح کتاب نیز به‌دست استاد میرزاعبدالرحیم کشمیری فرزند میرزاعبدالله انجام شده است.

این دیوان، مصور و با موضوع مجلس شاهی است و در قطع وزیری کوچک به شیوه نگارش دفتری و با درجه خط عالی نگارش شده و تصاویر آن بدون رقم و در مکتب اصفهان کار شده است.

نورالدّین عبدالرحمن جامی مؤلف این دیوان، شاعر، موسیقی‌دان، ادیب و صوفی نامدار ایرانی در سده نهم هجری قمری در جام متولد شد و در هرات و سمرقند نزد استادانی چون سعدالدین محمد کاشغری و قاضی‌زاده به کسب دانش پرداخت و در جوانی، سفری به مکه داشت و در سال ۸۷۸ ه. ق به هرات بازگشت. او در سال ۸۹۸ هجری قمری در سن ۸۱ سالگی در این شهر درگذشت.

به گزارش روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران،از جامی ده‌ها کتاب و رساله از نظم و نثر به زبان‌های فارسی و عربی به یادگار مانده‌ و آثار منظوم او در دو مجموعه بزرگ گردآوری شده است. او در اواخر عمر به تقلید از امیرخسرو دهلوی، این دیوان ‌سه‌گانه شامل قصاید، غزلیات، مقطعات و رباعیات خود را در سه قسمت دوران جوانی، اواسط زندگی و اواخر حیات مدون کرد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این کتاب نفیس می‌توانند تا پایان بهمن ۹۶ از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند. مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.