چمدان :وقتی از شهرهای بزرگ فاصله می‌گیریم و به شهر کوچک‌تری در دل مرکز ایران می‌رویم طبیعت جلوه دیگری از خود  نمایان می‌کند. اقلیمی گرم و خشک که همراه همیشگی مردمانی است که با ذوق و سلیقه خود رسم صبوری و استقامت را آموخته‌اند و یار دیرین کویر شده‌اند هم به هنگامه روز با گرمای سوزانش هم در شب‌های برهنه کویر با سرمای سوزناکش . از دل خاک تفدیده‌اش آب را جست و جو می‌کنند و با قنات و کاریز و بادگیر زندگی را به ارمغان می‌آورند.

و نایین هم چنین است. همان شهری که زنانش روزگاری پشم شتر را نخ میکردند و مردانش با آن عبا می‌بافتند، عبایی که آنچنان شهره بود که راهی دیار اعراب حاشیه خلیج فارس می‌شد. حالا دار قالی‌های نایین در خانه‌های کوی و برزنش برپا است و نقش خاطره کویر را بر دل فرش‌های شهر حک می‌کند و آن را شهره آفاق می‌سازد این تنها هنر نائیینان نیست باید همراه شد با مردمان نایین در دل شهر، از کنار نارین قلعه نماد این شهر در هسته مرکزی آن گذشت و به محلات قدیمی آن سر زد. هر محله مسجد، حمام، حسینیه و آب انبار دارد.

روزگاری هفت محله قدیمی نایین را تشکیل می‌داد محله باب المسجد، نوآباد(نوگباد)، کلوان، سرای نو، کوی سنگ(گودالو) ،چهل دختران، پنجاهه. حالا کافی است تا با ما همراه شوید تا درمحله نو آباد ، میدان شریعتی ، جنب مسجد خواجه نایین خانه‌ای زیبا با معماری کویری هوش از سرتان ببرد.

 

 

بنای تاریخی خانه فاطمی در محله نوآباد و جنب بازار تاریخی شهر نائین قرار دارد. این بنا در حال حاضر در مالکیت نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نائین در حال مرمت است.

 

این بنای تاریخی متعلق به خاندان فاطمی ها در نائین بوده و ساخت آن مربوط به دوره قاجار و کمی قبل از آن است.این بنا از بخشهای مختلفی که هرکدام کاربرد مخصوصی داشته ساخته شده است که می توان به بخشهای اندرونی ،بیرونی ، محل نگهداری احشام واسطبل یاد نموده که هرکدام از آنها از فضاهای متعدد معماری دیگر از جمله اتاقهای متعدد ، دالانها،بهارخوابها ، مطبخ ، حمام ، اتاق مخصوص پذیرایی ، اتاق مخصوص استراحت میهمانان ، محل نگهداری غلات و حبوبات ، سردابها و … تشکیل شده است .

 

از مهمترین ویژگی هنری وتزئینی این بنامی توان به گچ بری های بسیارز یبای نقوش گیاهی وگل و بوته های موجود در اتاق ارسی وتزئینات مختلف معماری دیگرازجمله رسمی بندیها ، کاربندیها ،مقرنس کاری و… که در بخشهای مختلف این خانه قراردارد می توان نام برد .

یکی دیگر از ویژگیهای هنری _ ترئینی این خانه وجود دربها و پنجره های مشبک بسیارزیبا که در آن ازتکنیکهای مختلف کار باچوب مثل گره چینی و کام و زبانه و استفاده از شیشه های الوان که بسیار زیبا و جذاب می باشد می توان نام برد .

حمامی در این خانه قرار دارد که قدمت آن به قبل از دوره قاجار می رسد این حمام دارای دالان بلندی است که به سر بینه می رسد و سر بینه سقف گنبدی شکل دارد و حوضی در میان آن است این حمام خزینه داشته است .

 

مهمترین ویژگی هنری وتزئینی این بنامی توان به گچبریهای بسیارزیبای نقوش گیاهی وگل و بوته های موجوددراتاق ارسی وتزئینات مختلف معماری دیگرازجمله رسمی بندیها ، کاربندیها ،مقرنس کاری و… که در بخشهای مختلف این خانه قراردارد می توان نام برد .

یکی دیگر از ویژگیهای هنری _ ترئینی این خانه وجود دربها و پنجره های مشبک بسیارزیبا که در آن ازتکنیکهای مختلف کار باچوب مثل گره چینی و کام و زبانه و استفاده از شیشه های الوان که بسیار زیبا و جذاب می باشد می توان نام برد .

بنای تاریخی خانه فاطمی به شماره۴۷۰۲مورخ۱۱/۱۰/۸۰ درفهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است . بازار تاریخی نایین، ناریین قلعه، مسجد امام رضا (ع)، آب انبار نوگاباد از اماکن تاریخی نزدیک این خانه تاریخی هستند.

عکس : بابک رستمی