چمدان : با شنیدن نام سروانتس، اولین چیزی که به‌ ذهن می‌آید «دن‌کیشوت» است؛ شوالیه‌ای که همراه با نوکر وفادارش سانچو پانزا به جنگ آسیاب‌های بادی می‌رود.

سروانتس را به‌عنوان بزرگ‌ترین نویسنده به زبان اسپانیایی و یکی از برجسته‌ترین رمان‌نویسان جهان می‌‌شناسند و شاهکارش رمان «دن‌کیشوت» تقریبا به تمام زبان‌ها ترجمه شده است.

هرچند تاثیر این نویسنده شهیر بر زبان اسپانیایی به‌حدی است که اغلب از اسپانیایی با عنوان «زبان سروانتس» یاد می‌شود، باوجوداین، در سال ۱۵۶۹ از زادگاهش کاستیا تبعید شد و به رم نقل‌مکان کرد و به‌عنوان رییس‌دفتر یکی از کاردینال‌های واتیکان مشغول به‌کار شد.

سروانتس در ۲۹ سپتامبر ۱۵۴۷ در شهرستان الکالا د هنارس از توابع وایادولید در بخش خودمختار کاستیا-لئون در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شمال‌شرق مادرید به‌دنیا آمد. این تاریخ در سوابق کلیسایی ثبت شده است که مراسم نامگذاری کودک را برگزار کرده و در ۹ اکتبر ۱۵۴۷ او را تعمید داده است. در گواهی تعمید سروانتس آمده است: «در روز شنبه، نهمین روز از ماه اکتبر، سال آقای ما [سال‌ پس‌ازمیلاد] یک‌هزاروپانصدوچهل‌وهفت، میگوئل، پسر رودریگو سروانتس و همسرش لئونور تعمید داده شد.»

۶۸ سال بعد، میگوئل که نقش خودش را در قبال زبان و فرهنگ اسپانیایی به‌خوبی انجام داده بود در ۲۲ آوریل ۱۶۱۶ در مادرید در اثر ابتلا به دیابت نوع ۲ و سیروز کبدی درگذشت و یک‌روز بعد در صومعه ثلاثه پابرهنه در مرکز مادرید دفن شد. درست در همین روز، نویسنده دیگری در نقطه‌ای دیگر از اروپا با زندگی وداع کرد که او هم از نقش والایی در توسعه زبان مادری‌اش و معرفی آن به جهان ایفا کرده بود؛ ویلیام شکسپیر، نویسنده پرآوازه انگلیسی در ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ همزمان با خاکسپاری سروانتس چشم از جهان فروبست.

استخوان‌های سروانتس در سال ۱۶۷۳ درطول کارهای ساختمانی این صومعه گم شد و بنابراین، سال ۲۰۱۴ پروژه‌ای برای کشف بقایای استخوانی خالق دن‌کیشوت آغاز شد.

امروزه، مقامات فرهنگی اسپانیا تقریبا در هر نقطه‌ای از این کشور که ردی از سروانتس را می‌بینند آن را به محلی برای بازدید گردشگران ادبی تبدیل می‌کنند. همچنین در سراسر اسپانیا مجسمه‌های بسیاری از دن‌کیشوت و سانچو پانزا نصب شده‌ است.

  اینجا خانه‌ موزه نویسنده الیور توئیست است ؛ نمایشگاهی برای پیام‌های علمی چارلز دیکنز | میز تحریر و تختخواب دیکنز را ببینید
کازا دِ سروانتس (خانه سروانتس)│ این خانه که محل تولد میگوئل د سروانتس در وایادولید در بخش خودمختار کاستیا-لئون اسپانیا بوده امروزه به موزه تبدیل شده است

 

دن‌کیشوت و نوکر وفادارش سانچو پانزا مقابل خانه محل تولد خالقش نشسته‌اند│ موزه «کازا دِ سروانتس» (خانه سروانتس)

 

اتاق زنان و کودکان│ موزه «کازا دِ سروانتس» (خانه سروانتس)

 

هال│ موزه «کازا دِ سروانتس» (خانه سروانتس)

 

اتاق‌خواب آقای خانه│ موزه «کازا دِ سروانتس» (خانه سروانتس)

 

اتاق غذاخوری│ موزه «کازا دِ سروانتس» (خانه سروانتس)

 

مجسمه سروانتس به شخصیت‌هایش دن‌کیشوت و سانچو پانزا نگاه می‌کند│ میدان اسپانیا (پلازا دِ اسپانا) در شهر مادرید

 

نمایی دیگر از مجسمه‌های سروانتس، دن‌کیشوت و سانچو پانزا │ میدان اسپانیا در شهر مادرید

 

مجسمه دن‌کیشوت│ خیابان فوئنکارال (کاله فوئنکارال) در شهر مادرید

 

ماشین چاپ شبیه به یکی از ماشین چاپ‌هایی که رمان دن‌کیشوت را در چاپخانه خوآن د لا کوئستا چاپ کردند│ سایت چاپچانه خوآن د لا کوئستا

 

خانه سروانتس تا زمان مرگ│ سروانتس در سال‌های آخر عمر یعنی تا سال ۱۶۱۶ در این خانه در مرکز مادرید زندگی کرد

 

صومعه ثلاثه پابرهنه│ محل دفن دن میگوئل د سروانتس

 

جایگاهی که قبر سروانتس در آن قرار گرفته بود│ صومعه ثلاثه پابرهنه

 

لوح یادبود سروانتس بر دیوار صومعه ثلاثه پابرهنه│ محل دفن دن میگوئل د سروانتس