چمدان :  هدا عربشاهی- سازمان جهانی گردشگری ملل‌متحد (UNWTO) گزارش وضعیت گردشگری سال ۲۰۱۷ را به‌تازگی منتشر کرده است. براساس این گزارش، سال گذشته در مجموع ۱٫۳۲ میلیارد گردشگر ورودی از مقصدهای گردشگری جهان بازدید کرده‌اند که این رقم با رشد ۶٫۸ درصدی (۸۴ میلیون نفر بیشتر) نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۶ مواجه بوده است. این رشد بالاترین رقم بعد از بحران جهانی اقتصاد سال ۲۰۰۹ است. مجموع درآمد حاصل از این ورودها برابر با هزار و ۳۴۰ میلیارد دلار بوده که این رقم با رشد ۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن همراه بوده است.

پیش‌بینی بلندمدت این سازمان نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی با رشد متوسط سالانه ۳٫۸ درصد روبه‌رو شود.

سال ۲۰۱۷ سهم آفریقا از گردشگران ورودی برابر با ۵ درصد، قاره آمریکا ۱۶درصد، آسیا و اقیانوسیه ۲۴ درصد، خاورمیانه ۴ درصد و اروپا ۵۱ درصد بوده است.

قاره آمریکا (آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی) با رشد ۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ در مجموع ۲۰۹ میلیون گردشگر، اروپا با رشد ۸ درصدی ۶۷۱ میلیون گردشگر، آسیا و اقیانوسیه با رشد ۶ درصدی ۳۲۳ میلیون گردشگر، آفریقا با رشد ۹ درصدی ۶۳ میلیون و خاورمیانه با رشد ۵ درصدی در مجموع ۵۸ گردشگر ورودی را ثبت کرده‌اند.

سهم درآمد اروپا از جذب گردشگر بین‌المللی برابر با ۵۱۹ میلیارد دلار (۸ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۶) بوده است که این رقم برای قاره آمریکا برابر با ۳۲۶ میلیارد دلار (رشد ۱ درصدی)، آسیا و اقیانوسیه ۳۹۰ میلیارد دلار (رشد ۳ درصدی)، آفریقا ۳۷ میلیارد دلار (رشد ۸ درصدی) و خاورمیانه ۶۸ میلیارد دلار (رشد ۱۳درصدی) بوده است.

  رده‌بندی قدرت گذرنامه‌های کشورهای دنیا در سال ۲۰۱۸ ؛ برترین و بدترین کشورها | جایگاه پاسپورت ایرانی و مقایسه آن با سال گذشته
  رتبه‌بندی کشورهای دنیا در تعداد و جذب گردشگر | جایگاه ایران و تعداد توریست‌های خارجی در ایران را ببینید | فرانسه و آمریکا در صدر جدول

برپایه گزارش ۲۰۱۸ سازمان جهانی گردشگری،  ۴ درصد از سفرها در سال ۲۰۱۷ با حمل‌ونقل دریایی، ۲ درصد با حمل‌ونقل ریلی، ۳۷ درصد با حمل‌ونقل جاده‌ای و ۵۷ درصد با حمل‌ونقل هوایی انجام شده است.

۶ درصد از گردشگرانی که در سال ۲۰۱۷ به مقصدهای بین‌المللی سفر کرده‌اند این سفر را بدون دلیل خاصی انجام داده‌اند درحالی‌که ۱۳درصد از گردشگران با هدف کسب‌وکار و مسائل کاری و ۲۷ درصد برای دیدار با دوستان و آشنایان، سفرهای پزشکی و سفرهای زیارتی به کشورهای مختلف وارد شده‌اند و ۵۵ درصد هم برای تعطیلات و تفریح سفر کرده‌اند.

کشورهای با بیشترین تعداد گردشگر ورودی در سال ۲۰۱۷

براساس این گزارش، فرانسه با ۸۶٫۹ میلیون گردشگر ورودی پذیرای بیشترین تعداد بازدیدکننده در سال ۲۰۱۷ بوده است و اسپانیا با ۸۱٫۸ میلیون نفر در رتبه دوم ایستاده است. در این رده‌بندی، ترکیه با میزبانی از ۳۷٫۶ میلیون گردشگر بین‌المللی در رتبه هشتم قرار دارد.

رتبه کشور
تعداد گردشگران ورودی
۱ فرانسه ۸۶٫۹میلیون
۲ اسپانیا ۸۱٫۸میلیون
۳ ایالات‌متحده ۷۵٫۹میلیون
۴ چین ۶۰٫۷میلیون
۵ ایتالیا ۵۸٫۳میلیون
۶ مکزیک ۳۹٫۳میلیون
۷ انگلستان ۳۷٫۷میلیون
۸ ترکیه ۳۷٫۶میلیون
۹ آلمان ۳۷٫۵میلیون
۱۰ تایلند ۳۵٫۴میلیون

 

سریع‌ترین رشد مقصدهای گردشگران در سال ۲۰۱۷

در گزارش امسال سازمان جهانی گردشگری ملل‌متحد، رده‌بندی سریع‌ترین رشد مقصدهای گردشگران در سال ۲۰۱۷ با بیشترین شگفتی همراه بود. به‌طوری‌که برپایه این داده‌ها کشور مصر با رشد ۵۵٫۱ درصدی تعداد گردشگران ورودی نسبت به سال ۲۰۱۶ رتبه سریع‌ترین رشد جذب بازدیدکننده ورودی را به‌دست آورده است.

رتبه کشور رشد گردشگر نسبت به ۲۰۱۶
۱ مصر ۵۵٫۱ درصد
۲ توگو ۴۶٫۷ درصد
۳ سن‌مارینو ۳۱٫۱ درصد
۴ ویتنام ۲۹٫۱ درصد
۵ گرجستان ۲۷٫۹ درصد
۶ فلسطین ۲۵٫۷ درصد
۷ نیووی ۲۵٫۴ درصد
۸ نپال ۲۴٫۹ درصد
۹ فلسطین اشغالی ۲۴٫۶ درصد
۱۰ جزایر ماریانای شمالی ۲۴٫۳ درصد

 

جایگاه ایران در گزارش ۲۰۱۸

اولین نکته‌ای که در گزارش بررسی وضعیت گردشگری جهانی ۲۰۱۸ درباره ایران جلب توجه می‌کند، قرار گرفتن کشورمان در فهرست کشورهای جنوب آسیا به‌ جای فهرست خاورمیانه است.

به‌هررو، براساس گزارش ۲۰۱۸ سازمان جهانی گردشگری ملل‌متحد، تعداد گردشگران ورودی به ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با ۴ میلیون‌ و ۹۴۲ هزار نفر بود که این رقم با رشد منفی ۱٫۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۴ میلیون ‌و ۸۶۷ هزار نفر رسید و به‌ این‌ ترتیب، سال گذشته سهم ایران از گردشگری جهانی فقط ۱٫۵ درصد بوده است. اما به‌دلیل‌اینکه، ایران در این رده‌بندی در فهرست جنوب آسیا است باوجود این درصد اندک، پس‌از هند که با ۱۵میلیون و ۵۴۳ گردشگر ورودی، ۴٫۸ درصد از سهم گردشگری بین‌المللی را کسب کرده است در رتبه دوم این فهرست ایستاده است.

این‌درحالی‌است که اگر ایران به‌ روش معمول در فهرست خاورمیانه قرار می‌گرفت باوجود کشورهایی چون امارات‌متحده‌عربی با سهم ۲۷٫۲ درصد و عربستان سعودی با سهم ۲۷٫۷ درصدی، ایران در رتبه دوم از آخر قرار می‌گرفت.

همچنین، درآمد حاصل از بخش گردشگری در سال ۲۰۱۶ در ایران برابر ۳ میلیارد و ۷۱۳میلیون دلار بود و در شرایطی‌که تمام کشورها داده‌های درآمد گردشگری بین‌المللی سال ۲۰۱۷ را ارائه کرده‌اند، اطلاعاتی درباره درآمد گردشگری ایران در سال ۲۰۱۷ در این گزارش وجود ندارد.

  گزارش تازه سازمان جهانی گردشگری | رشد منفی صنعت گردشگری ایران | اختلاف فاحش آمار سازمان جهانی و سازمان میراث فرهنگی