چمدان: نویسنده کتاب بینوایان به‌ مدت پانزده سال در دوره امپراتوری ناپلئون سوم در خانه‌ای وسط دریای مانش زندگی کرد. این خانه که خودش حال و هوای رمان‌های سبک رمانتیسم است محتوی مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از صنایع دستی شامل ۲۰۰ شیء ارزشمندی است که بعضی از آنها را خود نویسنده فرانسوی ساخته است.

اکنون این ویلا که در جزیره گریزین در دریای مانش قرار دارد و به‌ سبب نفوذ آب دریا و رطوبت بالا در آستانه تخریب بود با حمایت فرانسوا پینو، یکی از پادشاهان کالاهای مجلل و دنیای مد و بنیانگذار هولدینگ فرانسوی «کرینگ» مرمت شده و اکنون بعد از یک‌سال و نیم تعمیرات و صرف هزینه‌ای حدود ۴٫۳ میلیون یورو، درهای آن روی گردشگران ادبی باز شده است.

ویکتور هوگو به‌ مدت حدود ۱۵ سال از آگوست ۱۸۵۶ تا سپتامبر ۱۸۷۰ در این ویلا که «هاونت‌ویل هاوس» نام دارد دوران تبعیدش را سپری کرد.

هوگو که به‌ دلایل سیاسی در دوره حکومت ناپلئون سوم به این جزیره تبعید شده بود بسیاری از معروف‌ترین آثارش را در این ویلا نوشت که از آن جمله می‌توان به مجموعه اشعار «افسانه قرون» و رمان‌های «بینوایان» و «رنجبران دریا» اشاره کرد.

  ردپای خالق شوالیه مبارزه با آسیاب‌های بادی در اسپانیا│ گردشگری ادبی با «زبان سروانتس»
  سرنوشت خانه‌ نویسندگان معروف دنیا ؛ تخریبی در کار نیست | تصاویر محل زندگی همینگوی، مارک تواین و هرمان ملویل را ببینید
  گشتی در سرزمین خوناشام بزرگ│تصاویر قلعه دراکولای واقعی در ترانسیلوانیا!
  اینجا خانه‌ موزه نویسنده الیور توئیست است ؛ نمایشگاهی برای پیام‌های علمی چارلز دیکنز | میز تحریر و تختخواب دیکنز را ببینید
  به دنیای چاپلین خوش‌آمدید │ تصاویری از خانه‌ موزه ولگرد کوچک سینما
  تماشاخانه‌ای که دار و دسته شکسپیر آن را دزدیدند! │ تئاتری‌هایی که تئاتر را بار زدند و بردند