چمدان : عملیات پروژه‌های ساماندهی حفاظتی و مرمت اموال منقول در استان ها،موزه ها و مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی کشور از سوی کارشناسان استانی و پیمانکاران حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد.

«عصمت زندی» رئیس اداره حفاظت و مرمت اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی با اعلام این خبر گفت:پروژه های ساماندهی حفاظتی و مرمت اموال منقول در ۱۲ استان کشور، موزه ها و مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی کشور اعم از اشیاء متعلق به بخش دولتی و خصوصی توسط کارشناسان استانی و پیمانکاران حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد.

به گفته وی در این عملیات ۴۰ عدد شی سفالی و فلزی استان کردستان، ۴۰ عدد شی سفالی استان مرکزی ، بالغ بر ۱۰۰ عدد شی سفالی و فلزی استان قم، ۳ عدد تابلوی نقاشی رنگ روغن متعلق به موزه پارس استان فارس، ۷۵۸ عدد شی فلزی مربوط به محوطه تاریخی بازگیر و ۵۰ عدد شی سفالی متعلق به موزه باستان شناسی شهر گرگان واقع در استان گلستان مرمت و ساماندهی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛زندی همچنین به ساماندهی ۶ گور متعلق به سایت موزه عصر آهن تبریز، ۳۰ عدد گچبری مربوط به موزه باستانی بندر سیراف و ۲۷ عدد شی فرهنگی ـ تاریخی با جنسیت های مختلف متعلق به مخزن استان بوشهر اشاره کرد و ادامه داد: جدای از آثار و محوطه‌های ذکر شده ۵۵ عدد شی فلزی استان مازندران، ۴ جلد قرآن متعلق به بخش خصوصی شهرستان پاوه و ۶۳ عدد شی فلزی و شیشه‌ای مربوط به استان کرمانشاه قرار است مورد مرمت و ساماندهی قرار گیرند.

این درحالی است که به گفته رئیس اداره حفاظت و مرمت اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، ۱۸ عدد شی چوبی متعلق به بخش خصوصی شهرستان بروجرد و ۵۱ عدد شی فلزی متعلق به مخزن استان لرستان، ۶۰۰ عدد سکه و ۱ عدد تابلوی پارچه معرق استان یزد از دیگر پروژه های ساماندهی حفاظتی و مرمت اموال منقول در استان‌ها است.

او تاکید کرد: ۶ عدد نسخه خطی متعلق به موزه ملی قرآن کریم و ادامه پروژه حفاظت و مرمت فرشهای حسینیه بیجار استان کردستان از دیگر پروژه‌های ساماندهی و مرمتی است.